Uwaga na pchełki w burakach
Już od wschodów młode siewki buraka narażone są na żerowanie szkodników. Jednym z pierwszych na plantacji buraka jest pchełka burakowa.
Z dnia na dzień siewki buraków są coraz większe. Nie omijają ich jednak szkodniki, a wręcz przeciwnie: młode siewki są dla szkodników atrakcyjne. Na wielu plantacjach buraków, szczególnie od brzegów pola można zauważyć uszkodzenia liści.
Pułapki czekają na szarka komośnika
Jeżeli są to małe oczka ze zdrapanym miękiszem świadczy to o obecności na naszej plantacji pchełki burakowej. Wraz ze wzrostem liści buraka okienka będą przekształcać się w otworki w liściach. Szkodliwość tych otworów polega na tym, że rośliny buraka są bardziej wrażliwe na patogeny chorobotwórcze, które łatwiej wnikają do rośliny przez uszkodzoną skórkę.
To jednak nie jedyny problem. Od pewnego czasu na naszych polach panuje susza, burak w fazie siewki nie ma dużych potrzeb wodnych, ale nie wiemy jak długo ta susza będzie trwała, a przez wspomniane wcześniej otworki rośliny buraka tracą więcej wody i następuje to u nich szybciej w porównaniu do roślin nieuszkodzonych.
Za próg szkodliwości od wschodów buraka do fazy dwóch liści uważa się samą obecność pchełki burakowej na plantacji lub obecność śladów jej żerowania. Natomiast do fazy 4-5 liści szkodliwa jest już liczba 5 szt./m2. Jak wyglądają pchełki burakowe? Otóż są to czarno zabarwione chrząszcze z metalicznym połyskiem, mogą również posiadać biało kremowy pas na środku grzbietu (inny gatunek pchełki). Cechą charakterystyczną tych chrząszczy jest posiadanie odnóży skocznych z wyraźnie widocznymi udami.
Adiuwanty poprawiają efektywność herbicydów
Pomagają tym owadom w szybkim przeskakiwaniu między roślinami na polu. Często widzimy uszkodzenia powodowane przez te owady, ale trudno nam jest dostrzec samego owada.
Do agrotechnicznych metod ograniczających występowanie pchełki zaliczamy wczesny, nie za głęboki siew buraków w starannie uprawioną glebę. Ponadto zwalczanie chwastów z rodziny komosowatych, głębokie przyoranie resztek pożniwnych, wykonywanie uprawek mechanicznych z głęboką orką zimową włącznie. Podstawą również jest właściwe zmianowanie roślin uprawnych w gospodarstwie.
Gdy metody agrotechniczne zawodzą, po przekroczeniu progu szkodliwości możemy do zwalczania pchełek zastosować insektycyd. W zwalczaniu tego szkodnika skuteczne są takie substancje jak: beta-cyflutryna i deltametryna. Zabiegi insektycydowe tymi substancjami najlepiej wykonywać, gdy temperatura powietrza wynosi poniżej 20 °C oraz pszczoły zakończyły oblot tj. pod koniec dnia lub w nocy. Istnieje również możliwość zaprawiania nasion przed siewem insektycydem zawierającym teflutrynę.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz