Pułapki czekają na szarka komośnika
We współpracy z Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego drugi rok z rzędu w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie rozmieszczono pułapki feremonowe do wyłapywania szarka komośnika. Plantator dostarcza surowiec do Cukrowni Werbkowice z Krajowej Spółki Cukrowej. Jest także członkiem Zespołu Interesariuszy Zewnętrznych przy Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie.
We wspomnianym gospodarstwie szkodnik pojawił się po raz pierwszy w 2016 r., a największe straty spowodował w 2018 r., gdy konieczne było przesianie części plantacji. Od tamtego roku jego liczebność systematycznie maleje.
Złota dziesiątka odmian buraka cukrowego w PDO 2021
Pułapki są codziennie monitorowane pod kątem wystąpienia szkodnika. Natychmiast po jego zauważeniu należy wykonać zabieg rekomendowanym insektycydem.
Kontrowersje budzi termin wykonania zabiegu przeciwko szarkowi komośnikowi. Część ekspertów zaleca, aby przeprowadzić go w ciągu dnia. Z obserwacji własnych i wielu plantatorów buraka cukrowego z Zamojszczyzny wynika, że lepsze efekty daje oprysk przeprowadzony nocą. Padłe osobniki można zaobserwować tuż po wschodzie słońca. Nieco późniejsza wizyta może nie przynieść prawidłowych obserwacji, bo szkodniki zostają wyzbierane przez ptaki. Już kilka lat temu rolnicy zauważyli, że zwiększona obecność ptaków rankiem na plantacji buraka cukrowego może oznaczać, że zabieg był celowy.
Biorąc pod uwagę zagrożenie powodowane żerowaniem szarka komośnika Krajowa Spółka Cukrowa, podobnie jak przed rokiem, wspiera w tym sezonie plantatorów w ochronie plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem. Udzielone wsparcie obejmuje możliwość nabycia środków do insektycydowej ochrony plantacji wraz z adiuwantem w promocyjnej cenie 1 zł. Warunkiem otrzymania wsparcia jest wystawienie co najmniej jednej pułapki feromonowej na plantacji buraków cukrowych, prowadzenie monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia szarka komośnika oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej odłowione szkodniki.
Szarek komośnik już jest!
Wsparcie dotyczy zakupionych w cukrowniach KSC preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej na szarka komośnika obejmujące insektycyd Cyperkill Max 500 EC (s.cz. cypermetryna 500 g) łącznie z adiuwantem BetaPlus na areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej.
Należy pochwalić Krajową Spółkę Cukrową za takie działanie. Niestety, o wsparciu plantatorów w walce z szarkiem komośnikiem ze strony pozostałych producentów cukru cisza. Szkodnik występuje przecież już nie tylko na południowym wschodzie kraju.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz