Silne przymrozki zagrożeniem dla siewek buraków cukrowych
Na Zamojszczyźnie temperatura nad ranem 17 kwietnia spadła do minus 5-6 stopni C. To stanowiło poważne zagrożenie dla wschodzących buraków cukrowych.
Rośliny są najbardziej wrażliwe na ujemną temperaturę podczas kiełkowania i w fazie liścieni. Uważa się, że giną w temperaturze minus 3 stopni C.
Buraki cukrowe na Zamojszczyźnie już wysiane
Gdy zaś wytworzą pierwszą parę liści są w stanie wytrzymać nawet minus 8 stopni C, o ile tak niska temperatura utrzymuje się przez krótki okres czasu. Gdy rośliny są starsze, to znoszą bez większych strat krótkotrwałe obniżenia temperatury do minus 4-5 stopni C.
Plantatorzy buraków cukrowych są w zasadzie bezbronni w starciu z przymrozkami. Na mniejszych plantacjach można nocą przed nadejściem spadków temperatury próbować zadymiać lub opryskiwać rośliny wodą. Na większych areałach w zasadzie jest to niewykonalne.
Podczas świątecznego pobytu na Zamojszczyźnie spotkałem też rolników, którzy zasiali buraki dopiero 10 kwietnia, więc nie martwili się jeszcze o wschody.
Jednak tak duże opóźnienie siewu przyczynia się do wyraźnego skrócenia okresu wegetacji, co ma znaczący wpływ na plon korzeni i cukru. Poza tym, gdyby teraz nadeszła susza, to byłyby poważne kłopoty ze wschodami buraków.
Posłowie apelują do ministra rolnictwa o wsparcie rolników
Zdecydowana większość rolników wysiało buraki pod koniec marca lub na początku kwietnia, gdy panowały idealne warunki do siewu.
Prognoza pogody na najbliższe dni na Zamojszczyźnie nie przewiduje silnych przymrozków. Tylko nad ranem 21 kwietnia temperatura ma obniżyć się do minus 3 stopni C. Trzeba mieć nadzieję, że nie będzie gorzej.
Rolnicy, których w zeszłym roku zaskoczył szarek komośnik bacznie obserwują plantacje, czy ten szkodnik ponownie nie pojawi się teraz. Na niektórych plantacjach szkody spowodowane przez tego szkodnika w 2016 roku były aż tak duże, że konieczna była likwidacja plantacji i ponowny siew.
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz