Siewy buraków cukrowych i ochrona ocalonego rzepaku
W naszym gospodarstwie w Szczutowie 14. tydzień roku przebiegał pod znakiem siewów buraków cukrowych oraz staraniom o poprawę kondycji pozostawionego rzepaku ozimego oraz pszenicy ozimej. W glebie brakuje jednak wody.
W dniach 3 i 4 kwietnia zasieliśmy buraki cukrowe na dwóch polach o łącznej powierzchni 51 ha. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała siewom.
Na jednym z pól przedplonem była pszenica, na drugim pszenżyto. Po zbiorze zbóż pole zwapnowano, a następnie uprawiono kultywatorem Horsh Terano FX, a zamontowanym na nim siewnikiem międzyplonów APV wysiano mieszankę rzodkwi oleistej, gorczycy i facelii na potrzeby programu rolnośrodowiskowego.
Wiosną pole zostało nawiezione nawozem NPK 8-19-29, ponownie głęboko uprawione kultywatorem Horsh Terano FX, następnie agregatem przedsiewnym, aby rozbić wszystkie bryły, zwłaszcza na nachyleniach terenu, gdzie gleba jest gliniasta i ciężka.
Już czas na drugą dawkę azotu w rzepaku
3 kwietnia wysiano na polu 25 ha odmianę Gellert, nasiona co 18 cm w rzędzie, z uwagi na nachylenia terenu i gliniasty charakter gleby. 4 kwietnia drugie pole 26 ha obsiano trzema odmianami: Gellert na poprzeczniakach, Alarm w jedenastu sekcjach siewnika i Armesa tylko w jednej sekcji, nasiona siane co 19 cm w rzędzie. Liczę na ciekawe porównanie tych odmian.
Buraki są wysiewane bardzo precyzyjnym siewnikiem Kverneland Monopill SE z 2013 roku z elektrycznym napędem. Tym siewnikiem można siać również bezpośrednio w rżysko. W naszym gospodarstwie stosujemy wiele uproszczeń w uprawie, jednak według mnie buraki cukrowego oczekują starannej uprawy. Na polu pod buraki nie powinno być zwłaszcza brył. W przeciwnym razie herbicydy nie dość skutecznie docierają do chwastów, zwłaszcza samosiewów rzepaku.
We wtorek (5 kwietnia) plantacje buraków opryskano środkiem Venzar 500 SC w dawce 0,5 l/ha oraz Pyramin Turbo 520 SC w dawce 2,5 l/ha. Pogoda była idealna pod zabieg herbicydowy: słonecznie, bezwietrznie, ciepło. Z kolei w środę (6 kwietnia) od rana spadło 6 mm deszczu. Idealnie, lecz nadal za mało wody! Właśnie to deszcz jest najbardziej potrzebny w tej chwili, aby pomóc osłabionym po zimie roślinom. W naszym regionie w chwili obecnej panuje susza.
Na plantację rzepaku przeznaczoną do likwidacji systematycznie rozrzucany jest obornik i mieszany z glebą kultywatorem Horsh Terano FX. W miejscu wymarzniętego rzepaku wysiana będzie kukurydza. Być może jedno z pól rzepaku, to o właściwej obsadzie, nie zostanie likwidowane.
Pole to nawieziono RSM 32% i opryskano na chowacza 7 kwietnia środkiem Pyrinex 480 EC w dawce 0,6 l/ha oraz Minuet 100 EW w dawce 0,1 l/ha. Zastosowano także nawozy dolistne: Cropvit B w dawce 1,5 l/ha, który uzupełnia niedobory boru oraz Cropvit Power w dawce 2 l/ha (zawiera m.in. trzy formy azotu, mangan, molibden, nikiel) oraz siarczanu magnezu w dawce 2 kg/ha. Rośliny rzepaku rosną, jednak w tej chwili wszystko zależy od wody – deszcz jest potrzebny od zaraz! Niestety, na pogodę nie mamy żadnego wpływu.
Pszenica Delawar kategorii B rośnie i się rozkrzewia. Wydaje się, że decyzja o pozostawieniu jej po zimie była słuszna, szczególnie, że podobno w skali kraju rośnie jedynie kilkadziesiąt hektarów tej pszenicy w kategorii B.
W piątek (8 kwietnia) pszenicę opryskano regulatorem wzrostu Stabilan 750 SL w dawce 1,5 l/ha w celu jej lepszego rozkrzewienia i ukorzenienia oraz wykonano zabieg fungicydem Sarfun 500 SC w dawce 0,4 l/ha. Dokarmiono ją również dolistnie nawozami Cropvit B, Cropvit Power i siarczan magnezu w dawkach podobnych jak w przypadku rzepaku. Wszystkie te zabiegi są stosowane z nadzieją na poprawę kondycji pszenicy.
Siewy grochu na Zamojszczyźnie
Cieszą nas dobre wschody grochu, pszenicy jarej Ethos i pszenżyta jarego Dublet kategorii B. Pojawia się problem będący konsekwencją udziału w programie rolnośrodowiskowym. Na jego potrzeby wysieliśmy ozime pszenżyto z wyką ozimą. Teraz pojawia się problem jakie herbicydy zastosować wiosną na chwasty dwu- i jednoliścienne w tej uprawie? Być może będzie to preparat Axial 50 EC na miotłę zbożową i inne chwasty jednoliścienne. Trwają konsultacje czy można ewentualnie zastosować Basagran 480 SL na chwasty dwuliścienne. Nie są to łatwe decyzje.
***
Mariola Pietrzak wraz z mężem Wojciechem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 450 ha w Szczutowie, powiat golubsko-dobrzyński. Uprawy: rzepak, pszenica, buraki, kukurydza, pszenżyto, jęczmień, strączkowe. Produkcja zwierzęca: trzoda chlewna w cyklu zamkniętym, chów bydła mięsnego LM.