Siewy grochu na Zamojszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Panasiewicz | redakcja@agropolska.pl
21-03-2016,10:15 Aktualizacja: 05-04-2016,17:33
A A A

Tegoroczna wiosna rozpoczęła się bardzo wcześnie, ale w rozwoju roślin nie widać postępu, którego należałoby się spodziewać po półtora miesiąca wegetacji.

Wydawało się, że wszystkie prace polowe będą przyspieszone, ale zimna i przekropna pogoda sprawiła, że niepostrzeżenie nadeszły już terminy agrotechniczne siewu zbóż jarych oraz niektórych roślin strączkowych (bobowatych grubonasiennych), w tym grochu.

Uprawa roślin wysokobiałkowych nie należy w Polsce do najpopularniejszych, ale w ostatnich latach udział tej grupy roślin w strukturze zasiewów rośnie.

wyka ozima, wyka jara, obszary proekologiczne, EFA, zazielenienie, ministerstwo rolnictwa, Dariusz Mamiński

Wyki nie zaliczysz do zazielenienia

Rolnicy zwrócili naszej redakcji uwagę, że zarówno wyki ozimej jak i jarej nie można uznać za obszar proekologiczny (EFA), choć są to rośliny wiążące azot.   Faktycznie w załączniku do rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju...
Niestety, przy małej opłacalności produkcji roślin bobowatych (motylkowych) głównym motorem wzrostu powierzchni ich uprawy jest obecny system płatności obszarowych, który przewiduje dodatkowe dopłaty do uprawy roślin wysokobiałkowych oraz uzależnia część płatności od spełnienia wymogów zazielenienia (utrzymanie obszarów proekologicznych).

Groch siewny jest jedną z chętniej uprawianych roślin z tej grupy. Właśnie nadszedł już termin siewu nasion. Zaleca się, aby groch wysiewać możliwie najwcześniej, ponieważ potrzebuje dużej ilości wody do spęcznienia nasion i w efekcie wschodów, a jest w stanie kiełkować już przy temperaturze zaledwie 1-2oC.

W tym sezonie w moim gospodarstwie groch siewny uprawiany jest w technologii bezpłużnej. Trzy dni przed siewem wykonana została uprawa przedsiewna kultywatorem podorywkowym, w celu podsuszenia gleby oraz ponownego wymieszania z glebą częściowo już rozłożonych resztek pożniwnych, pozostałych po pszenicy ozimej z poprzedniego roku.

groch, siew, termin siewu, głębokość siewu, siewnik, norma wysiewu, Horsch, Szczutowo

W Szczutowie groch już wysiany

Groch siewny odmiany Audit, materiał siewny kategorii B – bazowy do dalszej reprodukcji zasialiśmy na obszarze 10 ha 19 marca 2016 roku. Przedplonem dla grochu była mieszanka zbożowa, po której jesienią został wysiany międzyplon ozimy...
W międzyczasie wystąpiły niewielkie opady deszczu i śniegu, ale gdy tylko pozwoliła na to wilgotność gleby, przystąpiłem do siewu, który został wykonany zestawem uprawowo-siewnym złożonym z brony wirnikowej, wału oponowego oraz siewnika talerzowego.

Głębokość siewu wyniosła 4-5 cm a obsada została ustalona na około 100 nasion na 1 m2, tak więc dla MTN materiału siewnego wynoszącej 233 g, norma wysiewu wyniosła 230 kg/ha.

Dość silny wiatr szybko osuszył świeżo wzruszoną glebę, więc niemal natychmiast po siewie, wykonane zostało wałowanie w celu ułatwienia późniejszego zbioru kombajnowego.

Następnego dnia, gdy tylko pozwoliły warunki pogodowe, wykonałem zabieg herbicydowy stosując linuron w dawce 450 g substancji aktywnej na 1 ha w postaci Afalonu Dyspersyjnego 450 SC oraz chlomazon w dawce 96 g s. a. w formie środka Command 480 EC.

***

Krzysztof Panasiewicz, absolwent SGGW w Warszawie na kierunku rolnictwo. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 200 ha w miejscowości Brodzica (gmina Hrubieszów), uprawia pszenicę, rzepak, burak cukrowy i soję.

Poleć
Udostępnij