Rolnictwo zrównoważone ważne dla plantatorów buraka cukrowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Strachota, (ala) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2020,13:10 Aktualizacja: 17-07-2020,13:24
A A A
16 lipca 2020 r. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) podpisał porozumienie o współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. KZPBC wraz ze Stowarzyszeniem „ASAP” będzie podejmowało wspólne działania edukacyjne w celu promocji praktyk rolnictwa zrównoważonego wśród polskich rolników. 
 
Rolnictwo zrównoważone polega na połączeniu działań prośrodowiskowych z ekonomią. Nie ma zrównoważenia bez opłacalności produkcji, ale i też bez działań ograniczających wpływ rolnictwa na środowisko. Porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem „ASAP” jest konkretnym przykładem na to, że rozwój rolnictwa zrównoważonego to jeden z głównych priorytetów rozwoju dla plantatorów buraka cukrowego - powiedział Krzysztof Nykiel, Prezes Zarządu KZPBC.
 
chwościk buraka, zwalczanie chwościka buraka, IOR-PIB, Platforma Sygnalizacji Agrofagów, choroby buraka cukrowego

Bądź czujny. Chwościk buraka atakuje

Na liściach buraka cukrowego w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Zybiszowie (woj. dolnośląskie) występuje już chwościk buraka - wskazuje Platforma Sygnalizacji Agrofagów Instytutu Ochrony Roślin - PIB. Porażonych jest 2% roślin na...
Cieszymy się z możliwości współpracy z KZPBC, a także z rosnącego zainteresowania praktykami rolnictwa zrównoważonego w Polsce. W czasach wielu wyzwań ekonomicznych, regulacyjnych i społecznych dla rolników, nie ma innej drogi niż rolnictwo zrównoważone - dodał Adam Kopyść, członek zarządu Stowarzyszenia „ASAP”. 
 
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolnej i akceptacji społecznej. 
 
KZPBC zrzesza 37 związków regionalnych i reprezentuje ponad 30 tys. polskich plantatorów buraka cukrowego. KZPBC działa na rzecz ochrony interesów swoich członków oraz prowadzi wszelkie prace mające na celu wzrost produkcji i usprawnienie pracy plantatorów. Związek pośredniczy w relacjach z przemysłowymi, politycznymi i administracyjnymi partnerami na szczeblu krajowym i międzynarodowym. 
 
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest natomiast niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań edukacyjnych na rzecz promocji rolnictwa zrównoważonego w Polsce. 
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

 
Poleć
Udostępnij