Szarek komośnik już jest!
Plantatorzy buraka cukrowego na południowym wschodzie kraju muszą być czujni. W Sahryniu (gmina Werbkowice) na Zamojszczyźnie w pułapce feromonowej na plantacji produkcyjnej buraka cukrowego 9 maja stwierdzono pierwsze chrząszcze szarka komośnika.
Na szczęście jest to plantator Cukrowni Werbkowice, a w jej przypadku, podobnie jak w Cukrowni Krasnystaw, producent cukru w tym sezonie zdecydował o wsparciu zwalczania szkodnika. Plantatorzy obu tych zakładów mogą nabyć w promocyjnej cenie 1 zł /ha za insektycyd Cyperkill Max 500 EC łącznie z adiuwantem BetaPlus na jeden zabieg. Wsparcie dotyczy zakupionych w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej na szarka komośnika obejmujące areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej.
KSC S.A. wspiera plantatorów w walce z szarkiem komośnikiem
Warunkiem otrzymania wsparcia jest wystawienie co najmniej jednej pułapki feromonowej na plantacji buraka cukrowego, prowadzenie monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia szarka komośnika oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej odłowione szkodniki.
Do zwalczania szarka komośnika w tym roku zarejestrowane są trzy insektycydy, które w celu zwiększenia ich skuteczności należy stosować łącznie z adiuwantami:
- Cyperkill Max 500 EC - substancja czynna: cypermetryna 500 g/l. Zalecany w dawce 0,05 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2;
- Karate Zeon 050 CS - substancja czynna: lambda-cyhalotryna 50 g/l. Zalecana dawka: 0,2 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2;
- Mavrik Vita 240 EW - substancja czynna: tau-fluwalinat 240 g/l. Zalecany w dawce 0,2 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
W celu uzyskania największej skuteczności zaleca się stosowanie preparatów w momencie zaobserwowania aktywnych chrząszczy, gdy temperatura powietrza nie przekracza 18°C. Z moich obserwacji oraz wielu plantatorów wynika, że najlepszym porą wykonania zabiegu jest noc, gdy szkodnik żeruje.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz