Pryzma buraków powinna być przykryta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magda Litwińczuk-Bis | redakcja@agropolska.pl
30-10-2017,8:20 Aktualizacja: 30-10-2017,8:18
A A A

Raz na trzy lata plantatorów buraków dotykają tak zwane późne dostawy. Chodzi o odbiór surowca po 1 grudnia. Miesiąc listopad to czas, w którym plantatorzy kopią buraki z przeznaczeniem na ich dłuższe przechowywanie.

W takim przypadku, gdy przez ponad miesiąc buraki będą przechowywane na pryzmie, warto zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi specjalnie do tego przeznaczoną agrowłókniną.

Krótkotrwałe, zwłaszcza nieznaczne spadki temperatury, nie powinny zaszkodzić korzeniom. W przypadku pogorszenia na dłużej warunków pogodowych warto pryzmy okryć agrowłókniną, która chroni przed opadami i uszkodzeniami przez mróz.

pryzma, buraki, mróz

Przemarznięte pryzmy buraków cukrowych

Już widać pierwsze efekty nieprzykrycia pryzm buraków przed ostatnimi mrozami. Zaniedbania spowodują zmniejszenie zawartości cukru w korzeniach, wzrost ubytków masy surowca i zawartości zanieczyszczeń oraz ułatwią rozwój...

Ideałem jest, aby okrywany surowiec był złożony w zwartej regularnej pryzmie, był dobrze doczyszczony, ogłowiony i bez uszkodzeń mechanicznych, wówczas proces degradacji jest znacznie wolniejszy. Ważne jest, aby okrywanie było przeprowadzone bardzo starannie.

Agrowłóknina pozwala na swobodną wymianę gazową pomiędzy pryzmą a otoczeniem. Chroni buraki nie tylko przed ujemną temperaturą, ale także przed opadami deszczu i śniegu.

Warto pamiętać, że trzeba okrywać jedynie suchy surowiec. Nie wolno okrywać korzeni po opadach deszczu, śniegu lub wystąpieniu przymrozków. Woda, która dostanie się do wnętrza pryzmy doskonale ułatwia gnicie buraków. Skutecznie także utrudnia odbiór, gdy zamarzną. Trzeba wtedy rozbijać zamrożone buraki przy pomocy ładowaczy ciągnikowych, bo doczyszczarko-ładowarka sobie z nimi nie radzi.

Agrowłókninę należy układać zgodnie z kierunkiem najczęściej wiejących wiatrów i dokładnie ją obciążyć starymi oponami, belkami, workami foliowymi wypełnionymi ziemią itp., aby nie została zerwana przez silny wiatr.

pryzma, buraki, śnieg

Dlaczego rolnicy nie okrywają pryzm?

W ostatni weekend będąc na Zamojszczyźnie obserwowałem kilkadziesiąt pryzm buraków. Przeraziło mnie, że żadna, podkreślam żadna z nich nie była okryta agrowłókniną.   Zaleca się, aby buraki przykryć, gdy temperatura obniży się...

Okryte buraki w pryzmach są znacznie mniej podatne na wahania temperatur zewnętrznych, a zmiany temperatur wewnątrz pryzmy następują zdecydowanie wolniej. Najważniejsze jednak, jest to, że buraki w okrytych pryzmach pozostają zdrowe, nie przemrożone, a ubytki w masie i polaryzacji są ograniczone.

Prawidłowo użytkowana i przechowywana agrowłóknina powinna służyć kilka sezonów.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij