Protest przeciwko warunkom kontraktacji buraków przez Suedzucker
Plantatorzy buraków cukrowych z województwa opolskiego i dolnośląskiego organizują 7 lutego pikietę przed Kancelarią Rady Ministrów przeciwko warunkom kontraktacji buraków w koncernie Suedzucker – poinformował multiportal agropolska.pl Bogdan Zioła, przewodniczący Związku Plantatorów Buraka Cukrowego "Otmuchów".
Plantatorzy wskazują, że warunki umowy są dla nich skrajnie niekorzystne i przerzucają ryzyko ustalenia ceny na rolników bez jakiejkolwiek gwarancji zwrotu kosztów produkcji. W umowie nie ma bowiem zagwarantowanej żadnej minimalnej ceny skupu. Jedyna gwarancja to wysokość zaliczki – 17 ero za tonę surowca. Skandaliczne jest też wydłużenie terminów płatności za buraki – ostateczne rozliczenie ma nastąpić do końca czerwca 2018 r.
Niemiecki koncern naciska na rolników
Bogdan Zioła uważa, że osoby działające z ramienia komisji rozjemczej reprezentującej plantatorów, które wynegocjowały tak skrajnie niekorzystne warunki, prawdopodobnie dopuściły się popełnienia przestępstwa na szkodę plantatorów. Dlatego też związek rozważa złożenie zawiadomienia w tej sprawie do właściwej miejscowo prokuratury o możliwości popełnienia przez w/w osoby przestępstwa.
Związek twierdzi też, że komisja nie miała jakiejkolwiek legitymacji do negocjowania warunków w imieniu plantatorów, ponieważ jej byt prawny ustał wraz z wypowiedzeniem Porozumienia Branżowego obowiązującego w stosunkach pomiędzy producentem cukru a plantatorem, w związku ze zniesieniem limitów kwotowych.
Spółka Suedzucker ma w Polsce 5 cukrowni: Cerekiew, Strzelin i Świdnica na południowym zachodzie oraz Ropczyce i Strzyżów na południowym wschodzie.