O burakach i cukrze w Poznaniu
Już po raz kolejny Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) zorganizował 23 listopada 2018 roku konferencję pt. "Burak - Cukier - Perspektywy", która zgromadziła przedstawicieli całej branży. Podczas spotkania wygłoszono wiele ciekawych referatów związanych z uprawą buraka cukrowego, produkcją i rynkiem cukru. Przybyłych plantatorów najbardziej interesował kwestia opłacalności.
W pierwszej części konferencji wystąpienia miały charakter ogólny. Krzysztof Nykiel prezes KZPBC przedstawił sytuację plantatorów w Polsce po uwolnieniu limitów produkcji cukru i izoglukozy w UE w 2017 roku. Sytuacja ta znacznie się pogorszyła. Rafał Strachota, dyrektor biura KZPBC scharakteryzował sektor buraka cukrowego w Polsce. Przypomniał, że od 2014 r. ceny skupu buraków spadły o połowę.
Burak cukrowy: zebrać w rozsądnym terminie
Timothe Masson ze Światowej Organizacji Plantatorów Buraka Cukrowego i Trzciny (WABCG) przedstawił światowy rynek produkcji cukru trzcinowego i buraczanego. Podkreślił konieczność poprawy konkurencyjności produkcji.
Elisabeth Lacoste z Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) przybliżyła wyzwania stojące przed plantatorami na uwolnionym rynku UE. Izabela Dąbrowska-Kasiewicz z Alior Banku omówiła rynek cukru na tle innych rynków rolnych.
O sytuacji finansowo-ekonomicznej sektor cukrowniczego mówił dr Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej - PIB. Stwierdził, że inwestycje w sektorze cukrowym są bardzo opłacalne.
Marian Borek z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentował działania resortu na rzecz stabilizacji rynku cukru, a Michał Gawryszczak, dyrektor biura Związku Producentów Cukru omówił problem ewentualnego wprowadzenia opodatkowania cukru.
W drugiej części wystąpienia miały charakter bardziej szczegółowy. Dorota Muszyńska z firmy Bayer przedstawiła wyniki tegorocznych doświadczeń z uprawą buraka cukrowego w systemie Conviso Smart. W tej technologii opracowanej wspólnie przez firmę Bayer oraz KWS odmiany buraka cukrowego są odporne na herbicyd z grupy ALS, który stosuje się dwukrotnie w okresie wegetacji.
Nauka u najlepszych
Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przedstawił zagadnienie wycofywania substancji czynnych z rynku a dostępność pestycydów dla rolników w Polsce.
Dr hab. Monika Michel, prof. IOR-PIB zaprezentowała wystąpienie pod ciekawym tytułem "Zaprawy neonikotynoidowe – dobre, złe czy niezbędne?". W podsumowaniu stwierdziła, że są one dobre, bo skutecznie chronią rośliny przed wybranymi szkodnikami. Są też złe, bo niewłaściwie stosowane są niebezpieczne dla wszystkich organizmów i środowiska oraz są niezbędne, bo zastępują inne bardziej toksyczne pestycydy.
O wpływie zmian klimatu na ochronę buraka cukrowego mówił Dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR-PIB, a o inteligentnym i precyzyjnym rolnictwie prof. dr hab. Jacek Przybył z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Swoje wystąpienia mieli też przedstawiciele koncernów cukrowniczych i dotyczyły one rozwoju kierunków w doświadczalnictwie i w doradztwie uprawy buraka cukrowego (Włodzimierz Spychała z Nordzucker) oraz bezorkowych systemów uprawy gleby (dr Henryk Ławiński z Pfeifer und Langen). O wartości technologicznej i przechowywaniu odliścianych buraków cukrowych mówiła zaś Agnieszka Andrusiak z KZPBC.
W konferencji uczestniczyło blisko 200 osób.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś