Nauka u najlepszych
Po raz kolejny studenci kierunku rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW mogli skorzystać z gościnności Cukrowni Glinojeck należącej do koncernu Pfeifer und Lange i w dniu 23 października 2018 roku zapoznać się z jej funkcjonowaniem. Mimo nie najlepszej pogody humory gości dopisywały, bo niecodziennie możliwe jest zobaczenie od środka największej w Polsce i jednej z największych w Europie fabryk cukru.
Zniesienie limitów produkcji cukru wymusiło na cukrowniach konieczność zmniejszenia kosztów. Jednych z ważni szych kosztów jest koszt transportu surowca, dlatego Cukrownia Glinojeck dąży do skupienia uprawy buraka w sąsiedztwie zakładu. Jak poinformował Dariusz Kamiński specjalista ds. doświadczalnictwa i oceny jakości średni promień dostaw buraków w tym sezonie wynosi 70 km.
Burak cukrowy: europejscy plantatorzy żądają reakcji
Zakład w Glinojecku jako jedyny producent cukru w kraju wprowadził w zeszłym roku w rozliczeniach z plantatorami kompleksową ocenę jakości surowca. Oznacza to, że w dostarczanych burakach oprócz zanieczyszczeń określa jest nie tylko zawartość cukru, ale także składników melasotwórczych, które sprawiają, że w końcowym etapie produkcji cukier nie krystalizuje, tylko przechodzi do melasy. Zwiększa to w sposób oczywisty straty.
Należą do nich: azot-α-aminowy (zwany azotem szkodliwym), jony potasu i sodu. Ponieważ ich zawartość zmienia się wraz z terminem zbioru i dostawy, to co 10 dni wylicza się średnią wartość i do niej odnosi wyniki poszczególnych plantatorów. Najlepsi dostają premie, a najgorsi potrącenia.
Cukrownia nie narzuca rolnikom konkretnych rozwiązań agrotechnicznych, ale podpowiada różne, z których mogą wybrać najlepsze w swoim gospodarstwie. Obecnie promowana jest uprawa pasowa. W ten sposób uprawia się już ponad 1000 ha buraków.
Wdrażanie dokarmiania dolistnego buraka cukrowego krzemem do praktyki
W tym roku dużym problemem ze względu na przebieg pogody jest jest zanieczyszczenie surowca chwastami z zachwaszczenia wtórnego. Poza tym część buraków pochodzi z pól zakamienionych. Jak poinformował studentów doradca agrotechniczny Stefan Lipka w ciągu doby w zakładzie oddziela się z surowca 100 ton kamieni.
Wkrótce w Cukrowni Glinojeck ma powstać czwarty już silos na sok gęsty, który pozwoli przyspieszyć przerób buraków oraz wydłużyć kampanię sokową. Zakład w Glinojecku pracuje grubo ponad 200 dni w roku. Jest to możliwe dzięki temu, że oprócz przerobu buraków na cukier, część z nich przetwarza się do soku gęstego, który przerabiany jest w późniejszym okresie. Do tego dochodzi jeszcze rafinacja importowanego cukru trzcinowego.
Już obecnie w ciągu doby kroi się ponad 12 tysięcy ton surowca, a planowane jest zwiększenie do 14 tysięcy ton.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś