Burak cukrowy: zebrać w rozsądnym terminie
Na razie prognozy pogody nie zapowiadają pogorszenia pogody. Jednak ze zbiorem buraków na późne dostawy nie ma co nadmiernie zwlekać. W razie nagłego załamania pogody sytuacja może bardzo szybko się zmienić.
Ta jesień jest przeciwieństwem zeszłorocznej, gdy kombajny do zbioru buraków grzęzły na polach. Nie mogły sobie poradzić nawet maszyny wyposażone w gąsienice. Jednak przechowywanie tegorocznego surowca przez dłuższy czas wcale nie jest łatwiejsze.
W tym roku znaczna część plantacji buraka cukrowego została dotknięta przez suszę, co spowodowało, że korzenie są znacznie mniejsze niż w latach o w miarę normalnym przebiegu pogody. Na południowym wschodzie część plantacji musiała być przesiana ze względu na spustoszenia jakich dokonał szarek komośnik. Gęstszy siew spowodował, że także korzeni z tych plantacji odznaczają się mniejszą masą.
Zgoda na neonikotynoidy w burakach cukrowych
Małe korzenie odznaczają się większą powierzchnią właściwą będącą stosunkiem powierzchni korzeni do jego masy, a to oznacza większe straty podczas składowania ze względu na intensywniejsze o około 10 proc. oddychanie.
Przepływ powietrza i związana z nim skuteczność odprowadzania ciepła w takiej pryzmie są mniejsze niż w masie z wyrośniętych korzeni. Łatwiej wtedy o samozagrzewanie się i rozwój chorób przechowalniczych na korzeniach.
W tym roku na wielu plantacjach problemem było zachwaszczenie wtórne. Dlatego można spotkać wiele pryzm, na których surowiec jest silnie zanieczyszczony chwastami. To nie ułatwia przechowywania surowca. Utrudnione jest odprowadzanie ciepła powstającego w wyniku procesu oddychania, co powoduje wzrost temperatury wewnątrz pryzmy. To zaś powoduje intensyfikację procesu oddychania w wyniku czego wydziela się jeszcze więcej ciepła i koło się zamyka.
Nauka u najlepszych
Oczywiście intensywniejsze oddychanie obywa się kosztem cukru w korzeniach, którego zawartość maleje. Oddychanie jest przyczyną nawet 80 proc. strat cukru, które zachodzą podczas przechowywania buraków. Pozostała część jest związana z przekształcaniem sacharozy do innych cukrów. Następuje też zmniejszenie masy składowanego surowca.
Pamiętać należy, aby gdy temperatura powietrza obniży się poniżej 10°C okryć starannie pryzmę agrowłókniną, ale gdy wzrośnie powyżej tej temperatury ją odkryć. Zarówno zaniedbanie w jedną, jak i drugą stronę ma niekorzystny wpływ na straty zachodzące podczas składowania surowca.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś