Minister zachęca rolników i cukrowników do zawarcia porozumienia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2016,10:10 Aktualizacja: 01-08-2016,10:23
A A A

Szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystosował list do plantatorów buraków cukrowych oraz producentów cukru, w którym podkreśla rolę współpracy i zachęca do zawarcia tzw. porozumienia branżowego, które m.in. określi warunki kontraktacji buraków.

Minister Jurgiel skierował list do Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Związku Producentów Cukru.

Obie te organizacje od tygodni rozmawiają o stworzeniu ram dwustronnej współpracy w formie porozumienia branżowego zawieranego na poziomie krajowym, które będzie obowiązywało po zniesieniu kwotowania cukru w UE, tj. od października 2017 r. Na razie nie osiągnięto konsensusu.

buraki, plantacja,Sahryń, przesiewy

Buraki z przesiewów

Będąc ostatnio w Sahryniu odwiedziłem plantację buraka cukrowego, którą rolnik był zmuszony w tym roku przesiewać nie raz, ale aż dwa razy. W efekcie powiódł się dopiero siewy wykonany pod koniec I dekady maja. Oznacza to, że...
"Doświadczenie poprzednich dekad wskazuje, że fundamentem rozwoju sektora jest właściwa współpraca pomiędzy plantatorami buraków cukrowych a producentami cukru" - napisał minister Jurgiel.

Zaapelował "o prowadzenie rozmów w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania, tak by wypracować jak najlepsze kompromisowe rozwiązania".

W porozumieniu branżowym określone mają być warunki współpracy m.in. dotyczące warunków kontraktacji jak i systemu zapłaty za surowiec oraz zasady obsługi dostaw.

Może też ono rozstrzygać kwestie premii za wczesne i późne dostawy buraków, własność wysłodków (produkt uboczny przy produkcji cukru, dodawany do pasz), kontrole oceny surowca (np. na zawartość cukru w burakach), zasady wyboru oraz dostawy nasion.

buraki cukrowe, plantatorzy, KZPBC, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego

Plantatorzy buraka boją się kryzysu na rynku cukru

Zniesienie systemu kwot może doprowadzić do kryzysu na rynku cukru, podobnie jak obecnie na rynku mleka. Dlatego tak ważne jest dla plantatorów buraków utrzymanie płatności do ich produkcji przynajmniej do 2020 r. Postulują także...
Negocjowane porozumienie ma m.in. określić standardowy wzór umowy dostawy, zgodny z rozporządzeniem i przepisami UE.

W ocenie ministra, osiągnięcie porozumienia między plantatorami a producentami cukru jest bardzo istotne w kontekście zapewnienia plantatorom surowca gwarancji stabilności dostaw buraków cukrowych, a producentom - niezakłóconej produkcji cukru.

Porozumienie wpłynie także na wzmocnienie pozycji krajowego sektora na rynku UE i światowym. Polska jest jednym z największych producentów cukru w UE (po Francji i Niemczech).

Jak poinformował PAP dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierz Kobza, koncerny cukrownicze (poza Krajową Spółką Cukrową - KSC) nie chcą się zgodzić na warunki proponowane przez plantatorów buraków. Na razie rozmowy zostały przerwane i będą wznowione we wrześniu.

buraki cukrowe, nawożenie, saletra amonowa, pulrea, big-bag

Oszczędne nawożenie buraków cukrowych może się opłacić

Ze względu na niskie ceny skupu w tym roku nawożenie pod buraki cukrowe należy przeprowadzić szczególnie racjonalnie. Trzeba też uwzględnić znaczną na wielu polach a niepobraną przez rośliny w 2015 roku, ilość składników pokarmowych w...
- W tym roku obowiązuje jeszcze minimalna cena za buraki na poziomie 26,29 euro za tonę (ok. 111 zł/t) i po takiej cenie będą skupowane buraki przez niemieckie koncerny. KSC zgodziła się na płacenie 120 zł za tonę buraków - dodał Kobza.

Obecnie, ponieważ jest brak uzgodnień na szczeblu krajowym, jest bardzo duże zróżnicowanie warunków dostawy i wysokości zapłaty za buraki dochodzące do 40 zł za tonę.

O krajowym porozumieniu branżowym rozmawiano także podczas czerwcowego zjazdu delegatów KZPBC. Wówczas mówiono, by zarząd nie spieszył się z zawarciem porozumienia i wynegocjował korzystne warunki dla plantatorów. Dotychczas zaproponowane przez Związek Producentów Cukru projekty porozumienia są nie do zaakceptowania, gdyż nie regulują najbardziej istotnych kwestii dla plantatorów.

Polska ma limit produkcji cukru na poziomie 1,4 mln ton. Buraki są przerabiane w 18 cukrowniach należących do czterech koncernów (KSC, Pfeifer& Langen, Sudzucker, Nordzucker). Buraki uprawia się w ok. 34 tys. gospodarstw rolnych.

Poleć
Udostępnij