Dzień Buraka Cukrowego w Janówce
W Gospodarstwie Rolnym Skoroszowice Marty i Zdzisława Posyniaków w Janówce w powiecie ząbkowickim spółka Suedzucker Polska zorganizowała 2 lipca Dzień Buraka Cukrowego.
Mimo zaoferowania najniższych cen za buraki ze wszystkich producentów cukru w kraju spółka zakontraktowała o 20 proc. więcej surowca niż przed rokiem. Część to nowi plantatorzy.
Nie zwlekać z usunięciem burakochwastów i pośpiechów
Jeśli plony buraków będą wysokie, a takie na razie się zapowiadają, to cukrownicy z Suedzucker liczą, że kampania cukrownicza potrwa 5 miesięcy. To nowe wyzwanie dla rolników, którzy będą musieli zmierzyć się z długotrwałym przechowywaniem surowca.
Tym samym potwierdzają się moje prognozy, że zniesienie limitów produkcji cukru spowoduje wzrost produkcji buraków, a tym samym znaczne wydłużenie kampanii cukrowniczej. Uważam, że wkrótce część surowca będzie przerabiana nawet do połowy lutego.
Trudno sobie bowiem wyobrazić, że cukrownie zaczną kroić buraki w sierpniu, chociaż jak zaczynają 1 września, to część rolników i tak musi je kopać w trzeciej dekadzie sierpnia.
Dlatego w tym roku spółka Suedzucker zaplanowała przeprowadzenie w dwóch lokalizacjach doświadczenia z okrywaniem pryzm z burakami. Celem doświadczenia jest przetestowanie dwóch wariantów okrycia w stosunku do wariantu bez okrycia.
Czym dokarmiać buraki cukrowe?
W części merytorycznej rolnicy mogli zapoznać się z odkrywką glebą. Na poletkach zgromadzono kolekcję odmian buraków cukrowych można z ponad 20 kreacjami. Można było również porównać wpływ terminu siewu, stosowanych zapraw insektycydowych oraz wariantów ochrony herbicydowej.
Odbyła się także prezentacja sprzętu do uprawy, zbioru, doczyszczania, załadunku oraz transportu surowca.