Chwościk buraka największym zagrożeniem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magda Litwińczuk | redakcja@agropolska.pl
10-07-2017,8:00 Aktualizacja: 12-09-2017,13:59
A A A

Największym zagrożeniem dla upraw buraka cukrowego jest chwościk buraka, którego sprawcą jest grzyb Cercospora beticola.

Choroba ta atakuje po zwarciu międzyrzędzi, co związane jest z koniecznością utrzymywania  wysokiej wilgotności powietrza. Obecność wody jest warunkiem skiełkowania zarodników konidialnych i wniknięcia strzępki infekcyjnej do wnętrza blaszki liściowej.

Przed zwarciem międzyrzędzi liście są dobrze przewietrzane i ich powierzchnia jest szybko osuszana, co uniemożliwia infekcję.

Dzień Buraka Janówka, Suedzucker, plantatorzy

Dzień Buraka Cukrowego w Janówce

W Gospodarstwie Rolnym Skoroszowice Marty i Zdzisława Posyniaków w Janówce w powiecie ząbkowickim spółka Suedzucker Polska zorganizowała 2 lipca Dzień Buraka Cukrowego. Mimo zaoferowania najniższych cen za buraki ze wszystkich...

Porażone liście mają okrągłe brunatne plamy, otoczone czerwoną, czerwonobrunatną lub brunatną obwódką. Plamy początkowo występują na starszych liściach, a w miarę rozwoju choroby atakowane są coraz młodsze liście. Silnie porażone powierzchnie zasychają.

Podwyższonym ryzykiem wystąpienia są: miejsca po pryzmach korzeni, pola, gdzie burak uprawiany jest zbyt często oraz sąsiadujące z polami, na których burak uprawiany był w roku poprzednim. W tych miejscach choroba może wystąpić nawet o trzy tygodnie wcześniej niż wystąpiłaby na polu w prawidłowym płodozmianie.

Aby chwościk mógł się szybciej rozwijać musi występować wysoka temperatura powietrza tj. 25-30C w dzień, a powyżej 15C nocą i wilgotność względna powietrza ponad 90 proc. Obniżenie aktywności grzyba powoduje brak wilgoci lub niskie temperatury (pomiędzy 15 a 10C). Poniżej 10C grzyb całkowicie będzie zamierać.

buraki cukrowe, chwościk, plantacja, Brodzica

Ochrona fungicydowa buraka cukrowego

Wszyscy wiemy, że chwościk buraka jest głównym patogenem grzybowym mającym wpływ na plonowanie buraka cukrowego. Na chwilę obecną nie widać jeszcze na plantacjach istotnych objawów porażenia tym patogenem. Do tej pory na...

Dlatego zabiegi stosowane w drugiej połowie września nie mają sensu, ponieważ nocami obserwuje się wyraźne już spadki temperatury powietrza.

Chwościk jest grzybem wykazującym ogromną zmienność i bardzo łatwo nabywającym odporność na fungicydy. Z tego powodu warto sięgać po preparaty zawierające po dwie substancje czynne (z grupy triazoli oraz grupy strobiluryn). Dają one większą szansę na skuteczną ochronę.

Chwościk buraka jest bardzo groźną chorobą, ponieważ w przypadku dużego nasilenia burak cukrowy może stracić do 80 proc. liści oraz do 30 proc. plonu korzeni.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij