Azot pod buraki cukrowe
Część rolników zasiało już buraki cukrowe, a części plany popsuła pogoda. Ważne jest optymalne zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe, w tym azot.
Z badań własnych wynika, że buraki cukrowe na wyprodukowanie 10 ton korzeni wraz z odpowiednim plonem liści pobierają przeciętnie 37 kg azotu, co przy plonie 70 t z 1 ha daje prawie 260 kg N.
Termin siewu buraków a pogoda
Wiosną nie powinno się wykonywać pod buraki nawożenia fosforem i potasem, bo te makroelementy powinny trafić do gleby jesienią i być głęboko wymieszane z glebą. Stosowanie ich przedsiewnie nie pozwala na głębokie umieszczenie w glebie, co utrudnia właściwy rozwój systemu korzeniowego.
Próba głębszego wymieszania z glebą za pomocą agregatu przedsiewnego kończy się nadmiernym przesuszeniem gleby, co odbija się na zwiększeniu nierównomierności oraz wydłużeniu wschodów buraków.
W Sahryniu na Zamojszczyźnie, w którym prowadzę wspólnie z Witoldem Ferensem doświadczenia z burakami cukrowymi w tym tygodniu zastosowano saletrzak z borem 27+B standard. Nawóz zawiera 27 proc. azotu (po 13,5 proc. w formie amonowej i saletrzanej), 2 proc. wapnia (CaO), 4 proc. magnezu (MgO) oraz 0,2 proc. boru (B).
Nawóz zastosowano w dawce 500 kg/ha. Dawka azotu wyniosła więc 135 kg N/ha.
Wyniki wieloletnich obserwacji pozwalają przypuszczać, że tak wysoka dawka azotu nie będzie miała szkodliwego wpływu na wschody buraków.
Pogłównie azot w formie stałej nie będzie stosowany, więc w ten sposób ograniczy się koszty związane z nawożeniem.
Czas na siew buraków cukrowych
Nawóz bezpośrednio po wysianiu wymieszano z glebą agregatem uprawowym. Podczas uprawy agregatem bardzo dużo uwagi przywiązuje się zarówno do zachowania jednakowej głębokości pracy narzędzia, jak i do tego, aby nie doprowadzić do rozpylenia gleby. W przeciwnym razie można znacznie pogorszyć wschody buraków, szczególnie gdy po siewie wystąpią intensywne opady deszczu.
Jednocześnie podjęto decyzję o zwiększeniu w tym roku gęstości siewu buraków: z 21 do 18 cm. Zdecydował o tym także fakt rezygnacji z orki przedzimowej pod buraki.
Na polu fosfor i potas rozsiano w październiku i głęboko wymieszano z glebą agregatem ścierniskowym. Zastosowano nawóz wieloskładnikowy i wysokoprocentową sól potasową.