W piątek 13 lutego zakończyła się Konferencja Ochrony Roślin - 61. Sesja Instytutu Ochrony Roślin - PIB, która w całości była poświęcona nowym strategiom ochrony roślin będących odpowiedzią na nowe strategie wprowadzone przez Komisję Europejską, a mianowicie - „Strategię na rzecz bioróżnorodności” oraz „Od pola do stołu”.
Wskazują one m.in. na konieczność ograniczenia zużycia środków ochrony roślin o 50% do 2030 r. i choć przedstawiciele ministerstwa rolnictwa zapewniali, że wymóg ten jest ogólny i pewnie w różnym stopniu dotknie poszczególne kraje, to jednak nie zmienia to faktu, że kierunek jest jeden - ograniczenie zużycia pestycydów.
Parlament Europejski opowiedział się za zwiększeniem w UE dostępu do tzw. pestycydów niskiego ryzyka pochodzenia biologicznego. Miałyby one zastąpić konwencjonalne środki ochrony roślin oparte na syntetycznych pestycydach chemicznych. W...
Można to robić w różny sposób. Poprzez odpowiednią agrotechnikę, udoskonalanie technik aplikacyjnych, stosowanie adiuwantów, postęp hodowlany, ale także stosując preparaty biologiczne.
Te ostatnie najbardziej wykorzystywane są obecnie w ogrodnictwie, zwłaszcza w uprawie owoców i warzyw pod osłonami oraz w rolnictwie ekologicznym. Ich wykorzystanie w rolnictwie konwencjonalnym jest niewielkie. Dlaczego? Odpowiedź na to, jak i na wiele innych pytań można było usłyszeć w panelu dotyczącym metod biologicznej ochrony roślin.
Prof. dr hab. Danuta Sosnowska mówiła o wykorzystaniu do tego celu grzybów pasożytniczych. W Polsce na ok. 2371 środków ochrony roślin 51 stanowią preparaty, które nadają się do metod biologicznych.
Korzyści ze stosowania grzybów pasożytniczych w biologicznej ochronie roślin to: brak pozostałości, są nietoksyczne dla organizmów pożytecznych, często są specyficzne dla określonych grup organizmów szklarniowych, redukują stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, chronią bioróżnorodność środowiska.
Jedyną skuteczną zachętą dla rolników do stosowania ochrony biologicznej będzie stworzenie krajowego programu wspierania takich zabiegów w formie dofinansowania - brzmi wystąpienie do Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa Janusza...
Niestety mają jednak także ujemne cechy. Są to: wrażliwość na warunki środowiska (temperatura, wilgotność), mają krótką żywotność w preparacie, zabiegi opryskiwania muszą być precyzyjne, powolny mechanizm działania, a poza tym są drogie w produkcji, co przekłada się na wysoki koszt samych preparatów.
Koszt rejestracji biofungicydu w UE wynosi ok. 1,6 mld euro, podczas gdy w USA od 0,5 do 1 mln dolarów. Proces rejestracji środka biologicznego trwa 5-7 lat.
Analitycy wskazują jednak, że jest to rynek perspektywiczny. Oczekują, że światowy rynek biopestycydów wzrośnie z 3,8 mld USD w 2018 r. do prawie 10 mld USD w 2025 r. Przy rocznym wzroście wynoszącym 17%.
Oprócz grzybów pasożytniczych, duży potencjał rozwoju tkwi również w owadobójczych i grzybożernych nicieniach o czym mówił prof. Marek Tomalak z IOR-PIB.
Spośród ok. 120 znanych na świecie gatunków nicieni owadobójczych z rodzin Steienrnematidae i Heterorhabditidae zaledwie 9, tj. 7,5% znalazło swoje zastosowanie w praktyce ochrony roślin. - Niezbędne jest szczegółowe poznanie bionomii pozostałych gatunków, aby móc wykorzystać ich szczególne cechy w biologicznej ochronie roślin - podkreślał prof. Tomalak.
O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowej IOR – PIB, jakie wyzwania stoją przed współczesnym rolnictwem i w jaki sposób się ono zmienia mówi prof. dr. hab. Marek...
Obecnie na polskim rynku znajduje się przynajmniej 15 biopreparatów nicieniowych, które bazują na czterech gatunkach owadobójczych. W niektórych typach upraw biopreparaty te potwierdziły swoją wysoką przydatność w zwalczaniu wybranych szkodników. - Dostępna wiedza wskazuje jednak, że zakres ich wykorzystania można skutecznie rozszerzyć. Szczególnie ważnym kierunkiem rozwoju tej grupy organizmów jest zwiększenie ich przydatności praktycznej w ochronie upraw polowych - zaznaczył prof.
Oprócz dalszych badań nad rozwojem preparatów do ochrony biologicznej, zdaniem prelegentów niezbędna jest także dopłata do ich zakupu, by zachęcić rolników do ich stosowania.
Podczas panelu dotyczącego metod biologicznych dużo uwagi poświęcono także kruszynkowi i jego skuteczności w zwalczaniu omacnicy. O tym napiszemy jednak w kolejnym artykule.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz