Polska za zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2018,8:10 Aktualizacja: 26-04-2018,8:39
A A A

Polska opowiada się za zakazem stosowania zapraw neonikotynoidowych w uprawie rzepaku - poinformował Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. W piątek ma głosować w tej sprawie Komisja Europejska.

- W Polsce będzie obowiązywał zakaz stosowania tych środków w przypadku rzepaku, ale wyjątkiem będą buraki cukrowe, będzie można ich także używać w szklarniach - powiedział polityk. Dodał, że z zakazu wyłączono buraki, gdyż nie kwitną. W sytuacjach nadzwyczajnych będzie ponadto można te środki stosować.

Neonikotynoidy, pestycydy, imidakloprid, klotianidyna, tiametoksam, pszczoły, psor

PSOR ma uwagi do raportu na temat wpływu neonikotynoidów na pszczoły

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin ma wiele wątpliwości dotyczących wiarygodności wniosków zawartych w raporcie Europejskiego Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Dokument dotyczy oceny ryzyka dla pszczół dziko żyjących i...

Wiceszef resortu wyjaśnił, że o negatywnym stanowisku Polski wobec używania zapraw neonikotynoidowych przesądził raport Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności EFSA na temat szkodliwości ich dla pszczół.

Babalski poinformował, że w tym tygodniu odbyło się spotkanie ze związkiem producentów rzepaku. - Nie powiem, że byli zachwyceni naszym stanowiskiem, ale przyjęli to ze zrozumieniem - zdradził.

W Polsce zakaz stosowania neonikotynoidów obowiązuje od 2013 r. W ostatnich latach plony rzepaku, pomimo, że nie stosowano tych substancji, były na podobnym poziomie. Badania naukowe pokazują też, że plonowanie rzepaku głównie zależy od warunków klimatyczno-pogodowo-glebowych.

Bogusław Rzeźnicki, dyrektor departamentu hodowli i ochrony roślin MRiRW wyjaśnił, że substancje neonikotynoidowe stosowane są do "otoczkowania" nasion, czyli zabezpieczenia ich przed szkodnikami. Substancja choć jest skuteczna, to zbyt długo utrzymuje się w roślinie sprawiając, że owady zapylające pobierając pyłek podczas kwitnienia roślin zatruwały się.

Neonikotynoidy, pestycydy, imidakloprid, klotianidyna, tiametoksam, greenpeace, pszczoły

Neonikotynoidy niebezpieczne dla pszczół. Eksperci EFSA potwierdzają

Trzy najczęściej stosowane środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół - wynika z opublikowanego dziś przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeglądu 700 publikacji naukowych....

Pierwsze sygnały o ginięciu pszczół pojawiły się w Polsce w 2008 r., gdy w Niemczech, przy niewłaściwie zaprawionych nasionach, nastąpiły masowe upadki tych owadów. Zaprawy poddano badaniom. Szkodliwość ich dla pszczół potwierdziły długoletnie badania wykonywane przez unijne instytucja m.in. takie jak EFSA.

Rzeźnicki zauważył, że dla zapraw neonikotynoidowych jest alternatywa w postaci innych substancji chroniących rzepak przed szkodnikami. Polska jako pierwsza dopuściła do stosowania w uprawach nowy rodzaj zaprawy, która działa krócej, ale zabezpiecza wysiane nasiona rzepaku w okresie jesiennym - zaznaczył dyrektor. Dodał, że substancja ta została zatwierdzona przez EFSA.

Według eksperta zakaz stosowania zapraw neonikotynoidowych będzie obowiązywał od momentu wejścia w życie unijnych rozporządzeń, czyli prawdopodobnie od drugiej połowy roku. Dla polskich producentów rzepaku nic to nie zmieni, bo obecnie w naszym kraju i tak nie można używać tych substancji.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij