Doradcy ProCam informują o zmasowanym nalocie i w konsekwencji intensywnym żerowaniu szkodliwych muchówek na plantacjach rzepaku i wcześnie wysianych zbóż.
W rzepaku występuje trzecie pokolenie śmietki kapuścianej. Nalot szkodliwej muchówki jest rozciągnięty w czasie. Można spotkać zarówno przepoczwarczone larwy (bobówki), jak i duże ilości jaj występujących przy szyjce korzeniowej, zarówno na glebie jak i na pędach.
Instytut Ochrony Roślin – PIB informuje o licznym występowaniu różnych szkodników na roślinach rzepaku ozimego w Winnej Górze (woj. wielkopolskie). Szczególnie groźne dla roślin rzepaku we wrześniu...
Pogoda sprzyja żerowaniu tego szkodnika, dlatego też na korzeniach możemy znaleźć już bardzo głębokie żery larw, niekiedy prowadzące do przerwania systemu korzeniowego i więdnięcia całej rośliny- informują pracownicy ProCam.
Oprócz żerów śmietki kapuścianej, na rzepaku można też zauważyć jasne/białe plamy charakterystyczne dla minowania wnętrza blaszki liściowej, bez przerywania skórki liścia.
Spowodowane są żerowaniem larw innej muchówki - miniarki kapuścianej. Lokalnie występujące duże ilości żerów mogą znacząco ograniczać powierzchnię asymilacyjną liści, a co za tym idzie fotosyntezę.
W zbożach należy zwrócić uwagę na wcześnie siane pszenice oraz jęczmiona, na których żerują larwy ploniarki zbożówki nalatujące chociażby z plantacji kukurydzy.
Składane jaja przy szyjce korzeniowej, a następnie żerujące larwy ploniarki zbożówki powodują punktowe zasychanie/żółknięcie środkowych liści roślin, które bardzo łatwo można wyjąć za pomocą dwóch palców (test na żerowanie).
W takich „centrach żerowania” można zidentyfikować do kilku larw. Najlepszym momentem na przeprowadzenie zabiegu insektycydowego jest oprysk w czasie wylęgu larw z jaj umiejscowionych wokół szyi korzeniowej.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz