Fungicydowa ochrona plantacji zbóż i rzepaku
Infekcje liści
Fungicyd Topsin M 500 SC wykazuje skuteczne działanie w ograniczaniu zakażenia patogenami infekującymi liście. W uprawie pszenicy środek zarejestrowany jest do zwalczania chorób podstawy źdźbła, ale też do walki ze sprawcami mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy liści i plew, rdzy brunatnej, rdzy żółtej, brunatnej plamistości liści (DTR), fuzariozy kłosów. Także w innych gatunkach zbóż zakres chorób zwalczanych przy zastosowaniu tego fungicydu jest równie szeroki.
Rzepak – przesiewać, czy nie przesiewać?
W ochronie rzepaku
Rzepak ozimy to powszechnie uprawiany gatunek na naszych polach. Niestety on także narażony jest na infekcje patogenami powodującymi suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych, czy szarą pleśń. Po ukazaniu się ww. chorób należy wykonać zabieg przy użyciu środka Topsin M 500 SC. W okresie jesiennym fungicyd stosuje się w dawce 1,2 l/ha, wiosną natomiast w dawce 1,4 l/ha.
W okresie spoczynku zimowego i na przedwiośniu rośliny narażone są na uszkodzenia przez śnieg, lód czy wiatr oraz niską temperaturę. Uszkodzone rośliny rzepaku znacznie częściej porażane są przez patogeny grzybowe, głównie sprawców suchej zgnilizny kapustnych i szarej pleśni, zaliczanych do chorób złego zimowania. Przy tego typu uszkodzeniach zastosowanie środka Topsin M 500 SC daje możliwość szybszej regeneracji roślin i pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego plantatora plonu nasion. Środek warto stosować także w przypadku uszkodzeń roślin spowodowanych żerowaniem na polach zwierzyny łownej, jak jelenie i sarny. Zwierzęta te, zgryzając rośliny, uszkadzają je. Z kolei miejsca uszkodzeń stają się wrotami zakażenia. Preparat skutecznie zabezpiecza uszkodzone w ten sposób tkanki roślinne przed infekcją.