Rzepak – przesiewać, czy nie przesiewać?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Panasiewicz | redakcja@agropolska.pl
29-02-2016,8:30 Aktualizacja: 14-06-2016,10:29
A A A

Przesiewać rzepak ozimy? To pytanie zadaje sobie dzisiaj pewnie wielu rolników. Tegoroczna zima, pomimo że trwała w praktyce tylko kilka dni, poważnie nadwyrężyła plantacje rzepaku ozimego.

Rzepak ozimy od samego początku miał pod górkę – najpierw susza, która na Lubelszczyźnie najbardziej odczuwalna była właśnie od sierpnia, następnie na początku października na Zamojszczyźnie wystąpiły przymrozki dochodzące miejscami do -8oC. W grudniu z kolei wegetacja rzepaku trwała w najlepsze, czemu sprzyjały dodatnie temperatury nocne na poziomie +5oC. Z jednej strony rozbudziło to nasze nadzieje, że rzepak nadrobi nieco zaległości, a z drugiej martwiło kompletne rozhartowanie roślin, szczególnie gdy nadeszły styczniowe mrozy.

nowe odmiany, rzepak ozimy, rzepak jary, krajowy rejestr

Odmiany rzepaku. Nowości w rejestrze

Komisja ds. rejestracji odmian roślin oleistych i włóknistych 28 stycznia 2016 r. pozytywnie zaopiniowała wpisanie do krajowego rejestru dwudziestu odmian rzepaku ozimego i dwóch odmian rzepaku jarego. Na szczególną uwagę...

Dzisiaj z niepokojem obserwuję rozwój sytuacji na plantacjach rzepaku ozimego, który wznowił wegetację na początku lutego. Jest to jak na razie raczej pełzająca wegetacja, a przymrozki sięgające -6oC w ciągu ostatnich kilku nocy jeszcze bardziej ją wyhamowały. Ogólnie stan plantacji nie jest zadowalający, rośliny nie dość, że były słabo rozwinięte, to straciły w wyniku przemarznięcia prawie wszystkie liście. Zredukowana została też obsada roślin na m2,  zwłaszcza w obniżeniach terenu oraz na niżej położonych polach. Na niektórych plantacjach zdarzają się rośliny rzepaku, w których zaczął rozwijać się stożek wzrostu, ale za to gnije korzeń palowy. Mimo wszystko wielu rolników, w tym także i ja, zdecydowało się na wysianie startowej dawki nawozów azotowych i siarkowych w szybko działających formach, aby zapewnić uszkodzonym roślinom luksus pobierania tych pierwiastków.

Doniesienia z Polski o słabym stanie przezimowania ozimin przyczyniają się do tego, że wiele plantacji, które w poprzednich latach zostałyby bez większego namysłu przesiane, dzisiaj prawdopodobnie zostanie dalej utrzymanych w nadziei na wysoką cenę rzepaku. Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń, ale myślę, że możemy już zapomnieć o wysokich plonach i zbiorach w tym roku.

Krzysztof Panasiewicz, absolwent SGGW w Warszawie na kierunku rolnictwo. Prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 200 ha w miejscowości Brodzica (gmina Hrubieszów), uprawia pszenicę, rzepak, burak cukrowy i soję.

Poleć
Udostępnij