Rząd ma plan ograniczenia azotanów. Pójdą na to setki milionów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2017,11:30 Aktualizacja: 07-12-2017,8:04
A A A

Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia, które określa ograniczenie odpływu azotanów rolniczych do gleby. Obowiązek taki wynika z dyrektyw unijnych.

Resort szacuje, że wdrożenie ich w 466 tys. gospodarstw będzie kosztowało w najbliższej dekadzie 811 mln zł - donosi wtorkowy "Puls Biznesu". Najwięcej (aż 750 mln zł) pochłonie budowa zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych.

nawożenie, nawożenie obornikiem, nawożenie gnojowicą, zabiegi agrotechniczne, krir

Rolnicy chcą nawozić do końca roku. KRIR interweniuje u ministra

Tylko do końca listopada można zgodnie z prawem nawozić pola obornikiem, gnojówką czy gnojowicą. Tymczasem z uwagi na obfite opady deszczu wielu rolników nadal nie może wjechać maszynami na pola.   Po sygnałach od gospodarzy...

Przedsiębiorców i rolników nie stać na takie inwestycje. Jak wskazuje dziennik, w projekcie rozporządzenia resort zapewnia jednak, że trwają prace dotyczące określenia narzędzi finansowych, które będą dostępne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz projektów realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzkie oddziały.

Poza wysokimi kosztami przedsiębiorców martwi też uznanie całego kraju za obszar narażony na zagrożenie zanieczyszczeniem azotanami, bo może to skrócić okres, w którym dozwolone będzie nawożenie pól.

- Wprowadzenie obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu pochodzenia rolniczego na terenie całego kraju wiąże się z nałożeniem na wszystkie towarowe gospodarstwa nowych obowiązków i ograniczeń dotyczących terminów stosowania nawozów. W rezultacie większość gruntów rolnych, na których obowiązuje obecnie termin nawożenia nawozami naturalnymi do 30 listopada zostanie skrócony o miesiąc - twierdzi Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij