Rolnicy zaopatrzeni w nawozy mogą czuć się oszukani. Dopłat już nie będzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2023,8:05 Aktualizacja: 01-03-2023,8:06
A A A

W środowisku rolniczym coraz głośniej mówi się o zmowie cenowej na rynku nawozów, a nawet o w pełni świadomym i bezpardonowym manipulowaniu tymi środkami do produkcji. Czy rolnicy mogą liczyć na rekompensaty? Wygląda na to, że nie.

Poseł Stefan Krajewski (PSL) zwrócił się w tej sprawie do resortu rolnictwa. Polityk twierdzi, że do jego biur zgłasza się coraz więcej gospodarzy i dystrybutorów zdezorientowanych sytuacją na rynku cen nawozów azotowych.

Wiosenne nawożenie, terminy nawożenia, IMiGW, średnia temperatura dobowa

Sprawdź, czy temperatura pozwala na nawożenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowuje na bieżąco wykaz powiatów, w których średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3 st. C lub 5 st. C. Zgodnie ze zaktualizowanym "Programem działań mających na celu...

"Po wybuchu wojny na Ukrainie Grupa Azoty w Puławach zdecydowanie podnosiła ceny, argumentując te podwyżki zależnością od cen gazu, co było z resztą zrozumiałe. Rolnicy oraz pośrednicy w handlu nawozami musieli płacić za nie rekordowo wysokie stawki, co generalnie znacznie obniżało rentowność gospodarstw. Obecnie, co kilka miesięcy dokonuje się skokowych obniżek. Tego rodzaju manipulowanie cenami na rynku krajowym, praktycznie z dnia na dzień, rolnicy i dystrybutorzy uważają za niedopuszczalne" - napisał Krajewski w interpelacji.

Rolnicy czują się oszukani

Poseł przypomniał ponadto, że często ze strony zakładów produkcyjnych płynęły sygnały, że obniżki cen nie są planowane, po czym spadały nawet o 25-30 proc.

"Wielu z rolników otwarcie mówi już o możliwości istnienia zmowy cenowej, a także w pełni świadomym i bezpardonowym manipulowaniu ich trudną sytuacją tylko po to, aby jak najbardziej zmaksymalizować zyski. Kupujący nawozy do dalszej odsprzedaży, a także producenci rolni, którzy zaopatrzyli się w nie na zapas przed tegoroczną obniżką, słusznie uważają się za oszukanych. Obecna sytuacja doskonale pokazuje, że spółki produkujące nawozy azotowe mogły już dużo wcześniej sprzedawać je znacznie taniej" - zaznaczył parlamentarzysta.

definicja bionawozów, sejmowa komisja rolnictwa, ekoschematy, Henryk Kowalczyk

Trzeba zdefiniować bionawozy. Mogą być alternatywą w nawożeniu

Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła dezyderat (oficjalne wystąpienie z postulatami) w sprawie wprowadzenia definicji bionawozów oraz wprowadzenia ich do ekoschematów. Akt prawny został skierowany do Henryka Kowalczyka, ministra...

zapytał, czy - w związku z sytuacją - polscy rolnicy oraz dystrybutorzy nawozów mogą liczyć na rekompensaty zaproponowane przez rząd, które pokryłyby ich straty spowodowanej złą polityką cenową spółek Skarbu Państwa.

Program dopłat nie wróci

W odpowiedzi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa stwierdził jedynie, że w celu wsparcia gospodarzy, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów, spowodowanego obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami, został opracowany w 2022 r. program pomocowy przeznaczony na wsparcie sektora rolnego w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Uruchomiono mechanizm dopłat do zakupionych nawozów mineralnych.

"Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2022 r. wypłaciła ponad 418 tys. rolnikom ponad 2,6 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Agencja do 15 listopada 2022 r. zakończyła realizację pomocy. Obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne mające na celu stworzenie podstawy prawnej do kontynuacji ww. programu pomocy" - poinformował Bartosik.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij