Sprawdź, czy temperatura pozwala na nawożenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2023,10:40 Aktualizacja: 23-02-2023,10:42
A A A

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowuje na bieżąco wykaz powiatów, w których średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3 st. C lub 5 st. C.

Zgodnie ze zaktualizowanym "Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu", możliwe jest stosowanie nawozów od 1 do ostatniego dnia lutego, czyli przed terminami, o których mowa "na sztywno" w przepisach.

nawożenie, terminy nawożenia, PZPRZ,

Elastyczne terminy nawożenia wiosną stają się faktem

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) triumfuje: Nasze wieloletnie zabiegi dotyczące zmiany programu azotanowego w aspekcie podejścia do wiosennego terminu nawożenia zakończyły się sukcesem! Chodzi o to, że 31 stycznia Rada...

Można to jednak robić, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3 st. C, a w przypadku pozostałych upraw 5 st. C. Tak musi być jednak przez 5 następujących po sobie dni na powierzchni 95 proc. powiatu.

"Mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 st. C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5 st. C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, od 2023 r. i są przechowywane przez kolejne 4 lata" - zapewnia IMGW (specjalny serwis jest dostępny tutaj).

Instytut zastrzega jednak, że jedynie informuje o osiągnięciu wskazanej wyżej średniej dobowej temperatury, ale nie decyduje o możliwości wcześniejszego stosowania nawozów. Temperatura nie jest jedynym warunkiem wcześniejszego zastosowania nawozów - nie mogą być bowiem stosowane na zalanych/nasyconych wodą gruntach.

Według stanu na 22 lutego, próg temperatury 3 st. C umożliwiający wcześniejsze nawożenie m.in. ozimin, był osiągnięty w niektórych powiatach województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij