INTER-NAW - narzędzie wspierające gospodarkę nawozową w gospodarstwie
Dobiegają końca prace nad aplikacją INTER-NAW, która ma na celu ułatwienie rolnikom podejmowanie decyzji agrotechnicznych w gospodarstwie. Jej udostępnienie już wiosną tego roku umożliwi rolnikom wywiązywanie się z działań wynikających z obowiązującego w Polsce programu azotanowego.
Wymogi to jedno, a dobre praktyki w nawożeniu to drugie. Aplikacja wprowadza szereg nowych propozycji, co jest efektem pracy i udziału w projekcie kilku instytucji zajmujących się kwestiami racjonalnego nawożenia. Projekt został sfinansowany przez NCBiR w ramach programu strategicznego "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków". W składzie konsorcjum wykonującego zadanie znalazła się Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie - lider, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy-PIB w Falentach.
Będzie przegląd programu "azotanowego". Producenci zbóż: to pilne!
INTER-NAW to propozycja dla rolników, wynikająca z regulacji krajowych (ustawa prawo wodne, ustawa o nawozach i nawożeniu) i międzynarodowych (ramowa dyrektywa wodna, dyrektywa azotanowa, konwencja helsińska), nadających istotnego znaczenia oddziaływaniu nawożenia na jakość wód. Wyłoniła się więc potrzeba utworzenia nowoczesnego i zobiektywizowanego narzędzia, wspierającego działalność rolniczą, opartą na osiągnięciach naukowych, które mają na celu z jednej strony optymalizację warunków produkcji, a z drugiej zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska.
INTER-NAW jest opracowany do używania zarówno na komputerach, tabletach, jak i telefonach komórkowych (wersja www i wersja mobilna). W aplikacji trzeba wprowadzić szereg danych wejściowych, aby skorzystać z następujące możliwości:
- plan nawożenia azotem - podstawowy wymóg programu azotanowego,
- maksymalna dawka azotu - jeden z wymogów programu azotanowego,
- plan nawożenia N, P, K, Mg, CaO - narzędzie do planowania nawożenia, pozwalające kompleksowo i optymalnie zarządzać podstawowymi składnikami nawozowymi,
- ewidencja nawożenia azotem - wymóg wynikający z programu azotanowego,
- bilans N, P, K, Mg - nowoczesne narzędzie pozwalające kontrolować gospodarkę składnikami nawozowymi przez rolnika,
- wapnowanie - najnowsze zalecenia w zakresie wapnowania,
- nawożenie mikroelementami - najnowsze zalecenia w zakresie nawożenia mikroelementami,
- dobór nawozów - narzędzie ułatwiające dobór asortymentu nawozów i ustalenie ich niezbędnej ilości,
- wiedza - część poświęcona najnowszym opracowaniom i osiągnięciom w zakresie nawozów i nawożenia,
- kontakt z doradcą - interaktywna opcja kontaktu z pracownikiem OSChR w razie trudności w korzystaniu z INTER-NAW.
Można wnioskować o dotację do wapna. Fundusze dostępne
Wersja www i wersja mobilna obejmuje te same treści i różnią się jedynie formą. Aplikacja jest prosta w obsłudze i intuicyjna. Zawiera automatycznie pojawiające się komunikaty np. o potencjalnym przekroczeniu dawki N w nawozach naturalnych (170 kg N/ha/rok).
Aktualnie trwają ponadplanowe prace, wynikające ze zgłoszonych przez potencjalnych użytkowników uwag i propozycji, nad modułami obejmującymi zagadnienia obsady zwierząt i ich stanów średniorocznych, a także nad uzupełnieniem aplikacji o zalecenia nawozowe w zakresie stosowania siarki.
Pierwsza wersja INTER-NAW powinna być dostępna już w najbliższych dniach (trwają ostatnie testy).
Warte podkreślenia jest, że obok wszystkich niezbędnych wymogów środowiskowych, aplikacja dostarcza najnowszych rozwiązań w kwestiach nawożenia. Dotyczy to w szczególności zaleceń w zakresie nawożenia mikroelementami – najnowsza wersja została już wdrożona do praktyki w roku 2021, ale ma już swoje miejsce w INTER-NAW. Podobnie z zupełnie nowym rozwiązaniem w wyznaczaniu dawek wapna na gruntach ornych i użytkach zielonych. Główna różnica z dotychczasowymi zaleceniami polega na ich uproszczeniu i większym doprecyzowaniu dawek wapna do pH gleby. Do powszechnego użytku trafia także możliwość bilansowania podstawowych składników mineralnych, co powinno znaleźć zainteresowanie także w kontekście ekonomicznym. Istnieje zatem przekonanie, że zarówno względy merytoryczne, forma aplikacji i jej całkowicie bezpłatny charakter, powinny wspomóc działania rolników już w bieżącym roku.
GOSPOSTRATEG
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz