Co robić gdy nawozy drożeją? Cz. 1
Wiele prognoz wskazuje na dalszy wzrost cen nawozów mineralnych. Ich producenci uzasadniają to rosnącymi kosztami produkcji. Niestety, ceny sprzedaży płodów rolnych nie podążają w tym samym kierunku. Co w takiej sytuacji mogą zrobić rolnicy? Odpowiedź jest prosta - zrobić wszystko, aby nawożenie przynosiło jak najlepsze efekty.
Błędem jest całkowita rezygnacja z nawożenia, co zapowiada wielu rolników, bo to skutkuje nie tylko większym lub mniejszym zmniejszeniem wielkości plonu, ale także jego jakości. Zdarza się, że niekiedy gorsza jakość wyprodukowanego surowca przekłada się na kłopoty z jego sprzedażą.
Zasady prawidłowego stosowania nawozów są powszechnie znane, a mimo to lekceważone. Efektem jest niższa efektywność nawożenia.
W pierwszej kolejności kupuj wapno
Odczyn gleby
Ulepszanie nawożenia powinno się rozpocząć od regulacji odczynu gleby. Niskie pH gleby nie tylko pogarsza dostępność większości składników pokarmowych dla roślin, ale przede wszystkim osłabia wzrost systemu korzeniowego, a to pogarsza pobieranie składników pokarmowych i wody.
Rolnik musi znać aktualne pH gleb na poszczególnych polach. Warto przypomnieć, że wyniki badań próbek gleby w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych są aktualne przez 4 lata. Jakie są fakty? Według danych Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w latach 2013-2016 zbadano niecałe 1,6 mln próbek reprezentujących 3,8 mln ha gruntów rolnych. A co z zresztą? Wśród zbadanych 12 proc. próbek odznaczało się odczynem bardzo kwaśnym (pH < 4,5), a 26 proc. kwaśnym (pH 4,6-5,5). Dla 18 proc. potrzeby wapnowania określono jako konieczne, a dla 14 proc. jako potrzebne. Jak podaje GUS (2017) w roku gospodarczym 2015/2016 zastosowano w całym kraju zaledwie 68,4 kg CaO na 1 ha użytków rolnych.
Zakup nawozów wapniowych musi stać na pierwszym miejscu zakupów w gospodarstwie. Jeśli rolnik nie wykonuje wapnowania, to nie powinien kupować żadnych nawozów zarówno doglebowych, jak i dolistnych. Rozsądni rolnicy, którzy przejmują zakwaszone pole zaczynają gospodarowanie właśnie od wykonania wapnowania.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś