Bez nawożenia nie będzie żywności
Nie da się wyżywić coraz większej populacji ludzkości bez nawożenia. Musi ono jednak być coraz bardziej efektywne - przekonywała o tym dr inż. Karolina Frąckowiak, prezes Yara Poland Sp. z o.o., która 21 czerwca br. była gościem na zajęciach zdalnych ze studentami kierunku Rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Ekologii (dawniej Wydziału Rolnictwa i Biologii) SGGW w Warszawie.
Podstawowe zadanie nawożenia jest proste - dostarczyć roślinie wszystkich potrzebnych składników pokarmowych w ilościach, formach oraz terminach niezbędnych do osiągnięcia plonu potencjalnego. Tylko jak je zrealizować w praktyce?
Wapno - nr 1 na liście zakupów
Należy stosować zasadę 4 x „o”:
- odpowiednia dawka składnika;
- odpowiedni termin stosowania;
- odpowiedni nawóz;
- odpowiednia aplikacja.
Podstawowym błędem, który wciąż popełnia wielu rolników w naszym kraju jest brak świadomości znaczenia odczynu gleby dla efektywności nawożenia. W warunkach zakwaszenia gleby nawozy nie przynoszą oczekiwanych efektów, a rośliny mają zahamowany wzrost i rozwój. Bywa też tak, że mimo optymalnego pH gleby może brakować w niej dostępnego dla roślin wapnia (Ca). Często spotkany jest w naszych glebach niedobór siarki (S). A właśnie ten składnik zwiększa efektywność nawożenia azotem.
Wciąż w wielu gospodarstwach nie stosuje się nawozów racjonalnie tzn. nie docenia się fosforu i potasu, a stosuje się nadmierne dawki azotu. Składnik ten jest często traktowany jako uniwersalny sposób na korygowanie różnych błędów agrotechnicznych. Powinien zaś był stosowany rozsądnie. Pomagają w tym sensory, które pozwalają na stosowanie zmiennej dawki azotu w zależności od stanu odżywienia roślin. Ostatnio do oceny kondycji roślin wykorzystuje się również odpowiednie aplikacje na smartfonach, które na podstawie zdjęcia roślin dają rekomendacje nawozowe.
O efektywności nawożenia decyduje także jakość nawozów i sprzętu używanego do ich stosowania. Ważne jest, aby nawozy były rozsiane równomiernie. W równomiernym rozsianiu nawozów na większe odległości istotna jest wielkość granul. Nie wszystkie nawozy spełniają takie wymagania.
Z potasem jest źle
W przypadku nawożenia startowego kukurydzy zdarza się używanie nieodpowiednich nawozów (mocznika), które stosowane w nadmiernych dawkach mają szkodliwy wpływ na wschody roślin. Podobnie dzieje się, gdy nawóz umieszczony jest zbyt blisko wysianego ziarna. W takiej sytuacji działa toksycznie na siewki.
Wciąż poszukuje się innowacyjnych rozwiązań w nawożeniu. Ostatnio zaczęto testować wysiew nawozów łącznie z materiałem siewnym. Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją, podczas której padło wiele pytań do prelegentki.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz