Zwalczanie chwastów w kukurydzy: preparaty doglebowe przed- i powschodowo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: inż. Adam Paradowski | redakcja@agropolska.pl
11-04-2020,11:00 Aktualizacja: 11-04-2020,11:35
A A A
Jak na razie nie ma idealnych warunków do stosowania środków doglebowych, ze względu na niedobór wilgoci w glebie. Ale zaletą programu odchwaszczania kukurydzy jest to, że 95% preparatów doglebowych można stosować także nalistnie, po wschodach kukurydzy. 
 
Daje to szansę na wykorzystanie zakupionych środków doglebowych po wschodach kukurydzy, w momencie gdy uwilgotnienie gleby się poprawi, czy w ogóle na zastosowanie strategii ochroniarskiej uwzględniającej zabiegi doglebowe. 
 
kukurydza, rośliny, pole

Odmiany kukurydzy rekomendowane na kiszonkę 2020

W 2020 roku do uprawy polecanych jest 18 odmian kukurydzy na kiszonkę: 3 mieszańce wczesne, 9 średnio wczesnych i 6 średnio późne. W województwie podlaskim rekomenduje się 11 odmian, w kujawsko-pomorskim 9, w pomorskim 5 i w...
W większości przypadków, preparaty doglebowe można bowiem stosować non-stop, bezpośrednio po siewie aż do czwartego liścia kukurydzy, niektóre z przerwą na moment wschodów i później nawet do fazy szóstego liścia.
 
Nieliczne wyłącznie doglebowo 
 
Wśród preparatów zalecanych tylko doglebowo, w terminie przedwschodowym, można wymienić trzy identyczne - ostatnio zarejestrowane herbicydy - Jotamun 650 WG, Metodus 650 WG i Undito 650 WG, zawierające w składzie izoksaflutol, mezotrion i terbutyloazynę. 
 
Ich przedwschodowy termin stosowania wynika jedynie z rejestracji, ponieważ wymienione substancje, w innych preparatach, zarejestrowane są także do stosowania nalistnego. Zalecane w dawce 0,8 kg/ha skutecznie niszczą chwastnicę jednostronną, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, komosę białą, rdestówkę powojowatą, samosiewy rzepaku, tobołki polne i tasznika pospolitego.
 
kukurydza, chwasty, uprawa, odchwaszczanie kukurydzy, Adam Paradowski

Odchwaszczanie kukurydzy. Co gdy sucho?

Agrotechniczny termin siewu kukurydzy pogody nie wybiera. Analizując dotychczasowy przebieg aury oraz prognozę pogody można spodziewać się, że w tym roku przypadnie w czasie, kiedy gleba będzie przesuszona. Jednak dla chwastów takie warunki...
Drugim rozwiązaniem zalecanym wyłącznie przedwschodowo jest oprysk preparatami Spektrum Plus i Wing P 462,5 EC, które zawierają dimetenamid-P i pendimetalinę. W dawce 4 l/ha zwalczają one chwastnicę jednostronną, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, przytulię czepną, rdest ptasi oraz tobołki polne.
 
Na wilgotną glebę
 
Pendimetalina do dobrego działania wymaga wilgotnej gleby. Bez względu na to czy stosowana jest doglebowo, czy nalistnie, w warunkach przesuszonej gleby efekt chwastobójczy jest słabszy. Dotyczy to również preparatów, których jest komponentem (Spektrum Plus oraz Wing P 462,5 EC). Posiada rejestrację w kilku formach użytkowych i najbardziej skomplikowane terminy stosowania. 
 
Na przykład, preparaty Provl i Stomp 400 SC zalecane są tylko przedwschodowo. Jet-Pendy 330 EC, Pendigan 330 EC i Yellow Hammer 330 EC można stosować przedwschodowo oraz w fazie pierwszego i drugiego liścia kukurydzy. Natomiast preparaty Activus i Pendigan Strong 400 SC, zgodnie z rejestracją są zalecane od momentu wschodów do trzeciego liścia. 
 
Po przeprowadzonej analizie, można stwierdzić, że pendimetalina jest selektywna dla kukurydzy (do 1650 g s.cz./ha) od momentu jej posiania, aż do osiągnięcia fazy trzech liści. 
 
ziarno kukurydzy

Siewy kukurydzy

Część rolników ma już za sobą siewy kukurydzy, bo przed nami widmo suszy. Może się jednak okazać, że ten pośpiech nie był wskazany, szczególnie na wschodzie kraju. Siewu kukurydzy nie powinno się też opóźniać, bo powoduje to...
Substancje ciągle młode
 
Względem ostatniej przedstawicielki triazyn - terbutyloazyny zalecenia są różne. Niedawno zarejestrowano ją w trzech identycznych formach, w preparatach: Tebusar 500 SC, Terbustar 500 SC i Tezosar 500 SC, które można stosować po siewie i następnie w fazie od 2-6 liści (1 l/ha). 
 
Najczęściej terbutyloazyna wykorzystywana jest jako komponent. Wchodzi w skład herbicydów Lumax 537,5 SE i Successor Tx 487,5 SE oraz kilku innych zalecanych tylko nalistnie.
 
Terbutyloazyna to substancja czynna, polecana do zwalczania gatunków dwuliściennych, ale jej podstawową zaletą jest długi okres działania, dzięki czemu w dużym stopniu zabezpiecza plantacje przed zachwaszczeniem wtórnym.
 
Drugim weteranem wśród substancji czynnych jest S-metolachlor. Od lat znany jako składnik preparatu Dual Gold 960 EC (1,5 l/ha), który doczekał się kilku odpowiedników: Alocha, Basar, Deluge, Efica 960 EC i Metallica. Wszystkie oprócz preparatu Alocha są zalecane przed- i powschodowo.
 
nawożenie kukurydzy, potrzeby pokarmowe kukurydzy, odczyn gleby, nawożenie kukurydzy azotem

Nawożenie kukurydzy

W intensywnej technologii uprawy roślin trudno uzyskać wysokie plony dobrej jakości bez prawidłowo zbilansowanego nawożenia. W polskich warunkach klimatyczno-glebowych, w nawożeniu kukurydzy, poza azotem, kluczowe znaczenie mają fosfor i potas....
S-metolachlor to substancja czynna będąca też  komponentem wielu preparatów. Wchodzi w skład środka Camix 560 SE (+ mezotrion) i wcześniej wymienionego Lumax 537,5 SE. Przeznaczona jest do zwalczania chwastów prosowatych (chwastnica jednostronna, palusznik krwawy i nitkowaty oraz włośnica sina i zielona) oraz uporczywej w kukurydzy psianki czarnej.
 
Zakres działania obydwu wspomnianych substancji (terbutyloazyny oraz s-metolachloru) połączono w preparatach Gardo Gold 500 SE lub Primextra Gold. Można jest stosować bez przerwy od momentu siewu do fazy czwartego liścia kukurydzy (4 l/ha).
 
Jedna z kilku  
 
Istnieje kilka substancji czynnych, które w herbicydach do zabiegów przedwschodowych i wczesnych powschodowych są wykorzystywane jedynie jako komponenty. Należy do nich mezotrion (5 preparatów). 
 
nawożenie kukurydzy, obsada roślin kukurydzy, krzewienie kukurydzy, Katedra Agronomii UP w Poznaniu

Nawożenie kukurydzy stymuluje obsadę roślin i krzewienie

O powodzeniu w uprawie kukurydzy znacząco decyduje obsada roślin. Nawet najlepsza odmiana, przy nieodpowiednim zagęszczeniu nie ujawni w pełni swoich możliwości plonotwórczych. Według aktualnych zaleceń, w uprawie na ziarno, obsada kukurydzy...
Jest jedną z trzech substancji aktywnych preparatu Lumax 537,5 SE (3,5-4 l/ha), który należy do środków o szerokim zakresie zwalczanych chwastów (bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, iglica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, powój polny, przetacznik perski, przytulia czepna, psianka czarna, rdest ptasi, rdestówka powojowata, rumianek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, włośnica zielona).
 
Kolejne komponenty to izoksaflutol i tienkarbazon metylu. Obie substancje są składnikami preparatu Adengo 315 SC (0,33-0,44 l/ha). Ich wybór stanowi jedno z lepszych rozwiązań przeznaczonych do zabiegów przed- i powschodowych w celu równoczesnego zwalczania chwastów dwuliściennych i prosowatych.
 
Należy zwrócić uwagę także na petoksamid. Zalecany dotychczas pojedynczo w formie preparatów Koban Pro 600 EC, Successor 600 EC, Successor Pro 600 i Traxor 600 EC EC. Jedynym preparatem, w którym stanowi komponent jest Successor Tx 487,5 SE (+ terbutyloazyna). Jest to jednak substancja rozwojowa rozpatrywana przez producentów jako dobry składnik do synergicznego działania.
 
kukurydza, kolby, rośliny

Odmiany kukurydzy na ziarno 2020

W tym roku do uprawy poleca się 26 odmian kukurydzy na ziarno w 5 województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, podlaskim i pomorskim.   Wśród nich jest 10 mieszańców wczesnych, 14 średnio wczesnych i 2...
Zamieszanie z terminami  
 
Istnieją pewne zawiłości w zaleceniach, związane z terminami stosowania preparatów o takich samych formach użytkowych i zawierających identyczne ilości substancji czynnej. Wynikają one z zakresu badań i zgłoszonych materiałów do rejestracji. Ale mogą posłużyć jako praktyczny materiał porównawczy. 
 
Bez względu jednak na to, czy omówione preparaty będą stosowane przed- czy powschodowo należy pamiętać, że ich podstawowy mechanizm działania wymaga wilgotnej gleby. 
 
Ich działanie nalistne jest ograniczone, dlatego przy braku opadów, efekt chwastobójczy okaże się znacznie słabszy. Wnikają do chwastów głównie przez system korzeniowy, dlatego podczas zabiegu nalistnego nie powinien on być silnie rozwinięty.
 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.