W woj. kujawsko-pomorskim żniwa kukurydziane w pełni
Około 20 września w powiecie golubsko-dobrzyńskim i ościennych rolnicy zbierali kukurydzę na kiszonkę dla bydła. W tym tygodniu na dobre rozpoczął się zbiór kukurydzy na ziarno.
To wyjątkowy rok, jeśli chodzi o kukurydzę. Co prawda susza panująca w maju i czerwcu zahamowała wzrost młodej kukurydzy, jednak ciepłe i deszczowe lato przyczyniło się do zbudowania przez nią dużej biomasy i kolby. Wyjątkowo duży plon biomasy był zauważalny podczas zbioru kukurydzy na kiszonkę w naszym gospodarstwie. Zebraliśmy zieloną masę z powierzchni 10 ha i chociaż nie znamy dokładnego plonu, to patrząc na imponującą pryzmę był on z pewnością wysoki.
Kukurydzy jest dużo, a jej ceny maleją
W naszym gospodarstwie jednocześnie z przykrywaniem pryzmy kiszonki trwało przezbrajanie kombajnu na zbiór ziarna kukurydzy. Z uwagi na to, że jesteśmy w posiadaniu bardzo precyzyjnego i skalibrowanego wilgotnościomierza Dickey John sąsiedzi przyjeżdżają do nas mierzyć wilgotność swojego ziarna. Daje nam to pewną orientację, kiedy można rozpocząć omłot u siebie.
Najniższa wilgotność kukurydzy sąsiada, jaką odnotowaliśmy to 26 proc., jednak była to wczesna odmiana. Zachęciło to nas do wjechania kombajnem w pole i zebrania kukurydzy na próbę, chociaż do jednej suszarni.
Tak więc 27 września wieczorem rozpoczęliśmy zbiór ziarna kukurydzy. Ziarno odmiany SY Multitop wysianej 29 kwietnia 2016 r. miało 33 proc. wilgotności. SY Multitop to odmiana średnio wczesna (FAO 240), o wysokim potencjale plonowania na ziarno, o niższym od wzorca stopniu porażenia roślin grzybami fuzaryjnymi, a także dużą tolerancją roślin na porażenie omacnicą prosowianką.
Ziarno SY Multitop jest typu pośredniego, zbliżone do flint. Z uwagi na dużą wilgotność i delikatną mżawkę przerwaliśmy zbiór.
Kukurydza w 95 odmianach na ziarno i na kiszonkę
29 września postanowiliśmy zebrać jedno pole odmiany NK Cooler. Odmiana NK Cooler może być przeznaczona na ziarno, jak i na kiszonkę. Jest to również odmiana średnio wczesna (FAO 240), o bardzo wysokim potencjale plonowania na ziarno. Bardzo dobra jest przydatność ziarna szklistego flint dla przemysły młynarskiego, co ma dla nas duże znaczenie, gdyż ziarno typu flint jest poszukiwane, między innymi przez zlokalizowany blisko zakład przerobu kukurydzy Dacsa S.A., z którym współpracujemy.
Wilgotność ziarna odmiany NK Cooler była niższa – 30 proc. Mimo że to dopiero koniec września, panująca obecnie susza zbija wilgotność ziarna. Lepiej jednak nie patrzeć na kalendarz – pogoda w tym roku zaskakuje, więc zapobiegawczo uciekamy z plonem do magazynu. A choć dokładnej wydajności jeszcze nie znamy, to kombajnista już zapewnia, że będzie on wysoki – przewiduje nawet ponad 12 ton mokrego ziarna z 1 ha. Gorzej z ceną – dzisiaj lokalni odbiorcy płacą netto 345 zł za tonę mokrej kukurydzy (30 proc.).
W naszym gospodarstwie posiadamy 3 suszarnie porcjowe. Dwie z nich są opalane na gaz, a jedna na olej opałowy. Czas wysuszenia jednej porcji (około 25 ton) trwa około 6 do 8 godzin. Po wysuszeniu kukurydzę odstawiamy na magazyn płaski z nadzieją na wzrost cen.