Kukurydza w 95 odmianach na ziarno i na kiszonkę
9 września w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym "Kępa" (powiat Puławy) odbył się "Dzień Kukurydzy 2016 zmiany klimatu - szanse i zagrożenia", zorganizowany przez Polski Związek Producentów Kukurydzy, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Polskie Towarzystwo Agronomiczne Oddział w Puławach oraz LCAgri.
Przybyli goście wysłuchali trzech wykładów, przygotowanych przez pracowników puławskiego IUNG. Dr Robert Borek omówił projekt Biostrateg, zajmujący się ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie. Z kolei prof. Jan Kuś skupił się na produkcji biogazu, energii i emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa.
W Skołoszowie prezentowano 76 odmian kukurydzy
Póżniej firma Roltex z Krasnegostawu zorganizowała pokaz maszyn, narzędzi do uprawy i zbioru kukurydzy. Pokazano podczas pracy na polu 4 zestawy:
- ciągnik Axion 830 z strip-till sześciorzędowym 3 metry szerokości roboczej z magą siewnikiem do kukurydzy
- ciągnik Arion 640 z siewnikiem Mizuri
- ciągnik Arion 630 z mulczerem firmy MaschioGaspardo
- kombajn zbożowy Tucano 420 z przystawką pięciorzędową do kukurydzy
- Ponieważ dzisiaj jest święto kukurydzy pokazaliśmy wszystkie maszyny, które są potrzebne zaczynając od siewu, a skończywszy na zbiorze - tłumaczył specjalista z firmy Roltex.
Kiszonka z kukurydzy dobre źródło energii
Przyjechali tu nie tylko rolnicy z województwa lubelskiego i południowej części mazowieckiego, ale także uczniowie z kilku szkół rolniczych z Lubelszczyzny.
- Takie pokazy są bardzo potrzebne - zauważył hodowca bydła z okolic Ryk. - Można zobaczyć jak zachowują się konkretne odmiany kukurydzy w danych warunkach. W przyszłym roku oprócz tych, które siałem spróbuję dwóch nowych - zaznaczył.
Chociaż największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu, najdłuższe rozmowy rolnicy prowadzili z przedstawicielami firm hodowlanych, dopytując się o zalety poszczególnych odmian.