Słoneczna pogoda sprzyja kukurydzianym żniwom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
10-10-2014,15:00 Aktualizacja: 19-11-2014,14:06
A A A

Z rozmów z rolnikami wynika, że zbierane przez nich ziarno ma wilgotność od 25 do 28 proc., ale są przypadki, gdy ma grubo ponad 30 proc.

Tak zdarza się, gdy wysiano zbyt późno dojrzewającą odmianę (o zbyt dużej liczbie FAO). Najczęściej tak jest u początkujących producentów, którzy ulegali namowom niesolidnych doradców/dystrybutorów.

Koszty suszenia stanowią największy element kosztów uprawy kukurydzy. Ocenia się, że do zmniejszenia wilgotności 1 tony ziarna o 1 proc. potrzeba zużyć 1,5 l oleju opałowego.

Im zbiór jest późniejszy, tym ziarno jest suchsze, pod warunkiem że pogoda sprzyja dojrzewaniu kukurydzy. Ze zbiorem nie można jednak zbyt długo czekać, bo na ziarnie rozwijają się choroby grzybowe, a swoje robi także zwierzyna leśna, w tym przede wszystkim dziki.   

Jak podają specjaliści ze spółki KWS  ziarno kukurydzy obniża swoją wilgotność we wrześniu o 0,75-1 proc. dziennie podczas korzystnej pogody (słonecznej i wietrznej), do połowy października o 0,5-0,75 proc. dziennie, w II połowie października i w początkach listopada o 0,25-0,5 proc. na dzień, a od połowy listopada - oddawanie wody zmniejsza się do 0,25 proc. dziennie lub ustaje.

Sprawnemu oddawaniu wody z ziarna sprzyja: efekt "stay-green" (zieloności), luźne liście okrywowe (koszulki) oraz odkryty czubek kolby. To właśnie przez te miejsca następuje odparowanie wody z ziarna po uzyskaniu stadium czarnej plamki.   

Hodowcy stale pracują nad uzyskaniem odmian, które szybko oddają wodę. Dlatego warto interesować nowymi mieszańcami, bo postęp w hodowli kukurydzy jest bardzo szybki.

Poleć
Udostępnij