Kukurydza wróciła do łask
Wszyscy pamiętamy suszę oraz ekstremalnie wysokie temperatury, utrzymujące się w momencie rozwoju generatywnego, które spowodowały radykalną obniżkę plonów kukurydzy w roku 2015. Miniony sezon w uprawie kukurydzy w Polsce był bez wątpienia zdecydowanie lepszy.
Średnie plony w uprawie kukurydzy ziarnowej były o kilka ton z hektara wyższe, natomiast w uprawie na kiszonkę przyrost plonów świeżej masy wynosił często nawet 20-30 ton/ha więcej. Nastroje przy podejmowaniu decyzji zakupowych materiału siewnego kukurydzy są więc na pewno lepsze w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.
Stabilizacja powierzchni uprawy kukurydzy w Europie w 2017 roku
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji odmian w Grupie Osadkowski, które w ostatnich dwóch latach bardzo dobrze sprawdziły się w produkcji polowej oraz w oficjalnych i niezależnych badaniach COBORU. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wyniki z roku 2015, ponieważ to nie w dobrych latach poznajemy prawdziwą wartość odmian.
To właśnie w trudnych sezonach, kiedy mamy do czynienia z wieloma czynnikami stresowymi, najlepsze odmiany pokazują swoją stabilność i wierność w plonowaniu. Jako firma dbająca o interesy naszych klientów stawiamy przede wszystkim na odmiany zarejestrowane w Polsce, o sprawdzonym FAO, dostosowane do naszych warunków klimatyczno-glebowych i które uzyskały wpis do krajowego rejestru na podstawie bardzo wysokiego i regularnego poziomu plonowania.
Niedościgniona w plonowaniu i dosychaniu
Odmiana DKC 3711 o FAO 250 przebojem zaistniała na polskim rynku zdobywając kolejne rzesze zadowolonych klientów. Rolnicy doceniają ją przede wszystkim za wierność i stabilność w plonowaniu, które nigdy nie zawodzi ich oczekiwań. Kolby tej odmiany posiadają luźno przylegające liście okrywowe oraz ziarno typu dent, które gwarantuje niezwykle szybkie oddawanie wody w końcowym etapie wegetacji (efekt dry-down).
Jest to mieszaniec pojedynczy, dlatego rośliny są bardzo wyrównane, a kolby zawieszone są na równej wysokości. Ułatwia to sprawny i szybki omłot bez strat w trakcie zbioru.
Kukurydza z Polski może zawojować zagraniczne rynki
Mechanizm nastawiony na plon
Mieszaniec RGT Lipexx o FAO 270 polecany jest do intensywnej produkcji, w celu uzyskania jak najwyższych plonów bardzo suchego ziarna. Charakteryzuje się potężnymi, do końca zapylonymi kolbami (16-18 okółków) o ziarnie w typie dent. W 2016 r. odmiana RGT Lipexx była liderem plonowania w doświadczeniach polowych w Grupie Osadkowski, biorąc pod uwagę średnią z ponad 30 lokalizacji w Polsce.
Uzyskiwane wydajności dochodziły nawet do 19 ton mokrego ziarna z hektara. RGT Lipexx to mieszaniec w typie Stressless, który charakteryzuje się wysoką regularnością plonowania zarówno w warunkach normalnych jak i suchych, kiedy mamy do czynienia z wystąpieniem deficytów wody w trakcie wegetacji. Z racji tego, że odmiana należy do grupy średniopóźnej, polecana jest do uprawy w południowej i środkowej części Polski.
Oferta odmianowa kukurydzy Grupy Osadkowski jest bardzo bogata i różnorodna. Na pewno każdy rolnik znajdzie w niej sprawdzone odmiany, które będą w stanie sprostać jego zapotrzebowaniom. Szczegółową charakterystykę odmian kukurydzy znajdą Państwo na stronie internetowej www.osadkowski.pl. Informację na temat warunków handlowych oraz dostępności poszczególnych odmian przekażą Państwu nasi przedstawiciele regionalni działający na terenie całej Polski.