W Skołoszowie prezentowano 76 odmian kukurydzy
4 września w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Skołoszowie (powiat jarosławski) odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy, zorganizowany przez Polski Związek Producentów Kukurydzy i Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Przecławiu.
Na imprezę przyjechali przede wszystkim rolnicy z województwa podkarpackiego, ale nie zabrakło też producentów kukurydzy z południowej części województwa lubelskiego. Przybyli goście byli najbardziej zainteresowani doborem odpowiednich odmian i najskuteczniejszych środków ochrony oraz nawozów. Na każde pytania odpowiadali szczegółowo Krzysztof Ochmański, kierownik Zakładu w Skołoszowie oraz przedstawiciele firm oferujących ziarno prezentowanych odmian.
Dzień Kukurydzy w Mrozowie. Zaprezentowano 115 odmian
Maria Kozioł, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Przecławiu przedstawiła krótko historię Zakładu w Skołoszowie, który w tym roku obchodzi 60-lecie działalności. Później uczestnicy spotkania udali się w pola, gdzie rolnicy mieli możliwość porównania różnych odmian kukurydzy.
- Organizujemy pokazy odmian, które w naszych warunkach spełniają wymagania rolników, dając w miarę wysoki plon. Nasz związek działa w Polsce od 35 lat, a podobne imprezy robimy od 1966 roku - mówił Eugeniusz Piątek z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.
- W Skołoszowie zgromadziliśmy 19 firm, a każda z nich prezentowała po 4 odmiany. Pokazaliśmy zatem rolnikom 76 odmian kukurydzy, głównie przeznaczonej na zbiór ziarna, ale też na kiszonkę. Ten rok jest jednym z lepszych dla tej uprawy w Polsce, jeśli chodzi o urodzaj. Praktycznie nie ma regionu, w którym kukurydza byłaby nieudana - dodał.