Kukurydza nie nadrobi strat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
30-07-2019,17:25 Aktualizacja: 31-07-2019,7:32
A A A
Kukurydza ma jeszcze trochę czasu, by "popracować" nad plonem. Jednak w opinii Tadeusza Szymańczaka, rzecznika prasowego Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i jednocześnie producenta kukurydzy z woj. mazowieckiego, pewnych strat spowodowanych dotychczasowym przebiegiem pogody nie da się uniknąć. 
 
Już na początku obecnego sezonu wegetacyjnego odczuwalny był niedobór wody w glebie, będący pokłosiem ubiegłorocznej suszy oraz praktycznie bezśnieżnej zimy.
 
W maju, co prawda pojawiły się opady, które nieco uzupełniły niedobory wody, ale było zimno. W wielu miejscach kraju występowały przygruntowe przymrozki. Wszystko to wpłynęło na opóźnienia w zasiewach kukurydzy, w jej wschodach oraz spowolniło rozwój roślin. 
 
monitoringiem suszy upraw kukurydzy , uprawa, kukurydza

Kukurydza objęta monitoringiem suszy

Resort rolnictwa uwzględnił uwagę samorządu rolniczego dotyczącą objęcia monitoringiem suszy upraw kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę na I kategorii gleb. To dobra informacja dla sporej liczby gospodarzy. Mimo bowiem zaleceń przeciwnych, wielu...
Na początku czerwca oceniano, że opóźnienie w rozwoju kukurydzy sięga nawet trzech tygodni. Z każdym dniem było jednak coraz cieplej, a pozostała w glebie wilgoć (po majowych opadach) spowodowała, że kukurydza zaczęła bardzo szybko rosnąć nadrabiając zaległości. Utrzymujące się przez dłuższy okres czasu upały spowodowały jednak, że problem niedoboru opadów wrócił jak bumerang. 
 
- Kukurydza do momentu, kiedy zaczęła wyrzucać wiechy dawała sobie radę, nawet na słabszych glebach. Jednak największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w okresie kwitnienia, i zapylania, a więc w lipcu, kiedy tych opadów brakowało - mówi Szymańczak. - Dalej boję się wróżyć, ale są kukurydze o wysokości jednego metra, które już mają przyschnięte liście i dla nich to, czy opady się pojawią czy też nie ma niewielkie znaczenie - dodaje. 
 
Niedobór opadów oraz wysokie temperatury w lipcu mogły przyczynić się także do spadku żywotności pyłku, a w konsekwencji do gorszego zapylenia. Stąd jak wskazuje Szymańczak należy spodziewać się spadku zbiorów kukurydzy z tegorocznych zbiorów do 2,5-3,2 mln t. - Przypomnę, że w normalnych latach zbieraliśmy nawet do 4,3 miliona ton ziarna - wskazuje. 
 
kolba, ręka, ziarniaki kukurydzy

Kukurydza na ziarno - PDO 2018

Pod koniec ubiegłego roku do Krajowego rejestru wpisanych było 199 odmian kukurydzy, w tym 23 nowo zarejestrowane. Około 75 proc. stanowiły odmiany ziarnowe. Przy tak licznym zestawie rolnicy mają problem z wyborem tej najbardziej odpowiedniej do...
O skali spadku zadecyduje też przebieg pogody w najbliższym okresie, kiedy będzie miało miejsce nalewanie ziarna. Szymańczak podkreśla jednak, że nawet jeśli pojawią się obfite opady deszczu, to największe szanse na nadrobienie strat i uzyskanie zbliżonych do normalnego poziomu plonów będą miały wyłącznie odmiany późne.
 
Odmiany średniopóźne wypełnią kolby, ale ich ziarno może mieć niższą masę tysiąca ziaren (MTZ). Natomiast największe kłopoty będą miały odmiany wczesne, które tak czy inaczej czeka poważna redukcja plonów.
 
- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ocenia obecną sytuację jako trudną lub bardzo trudną, w zależności od regionu Polski. Najgorzej jest w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, w wielkopolskim, w części województwa łódzkiego, po zachodnie Mazowsze - wymienia Szymańczak. Wskazuje jednak na duże, lokalne zróżnicowanie kondycji upraw wynikające chociażby z przechodzących miejscami opadów deszczu. 
 
Oprócz trudnych warunków pogodowych sporym problemem na niektórych plantacjach kukurydzy były w tym roku pędraki oraz drutowce, które niszczyły kiełkujące ziarniaki oraz młode rośliny, podgryzając ich korzenie. Standardowo nie obyło się bez zwalczania omacnicy prosowianki. W gospodarstwie Szymańczaka w Skrzelewie, największa liczebność motyli omacnicy (samców i samic) wystąpiła 1-2 lipca. Po 10-12 dniach od tego momentu wykonał oprysk przeciwko larwom tego szkodnika, używając do tego celu opryskiwacza turbinowego. 
 
Poleć
Udostępnij