Kukurydza objęta monitoringiem suszy
Resort rolnictwa uwzględnił uwagę samorządu rolniczego dotyczącą objęcia monitoringiem suszy upraw kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę na I kategorii gleb. To dobra informacja dla sporej liczby gospodarzy.
Mimo bowiem zaleceń przeciwnych, wielu rolników uprawia w związku z potrzebami kukurydzę także na słabszych glebach - kategorii agronomicznej I, czyli tych bardzo podatnych na suszę.
Odchwaszczanie kukurydzy. Co gdy sucho?
"Z obserwacji rolników wynika, iż dobrze dobrana do rodzaju gleby odmiana kukurydzy bardzo dobrze rośnie (piaski bardzo szybko się nagrzewają, zapewniając odpowiednią stymulację wzrostu, pod warunkiem nawożenia i wystarczających opadów deszczu). Z powodu braku możliwości szacowania szkód w kukurydzy uprawianej na glebach kategorii I, wielu rolników nie otrzymało pomocy, pomimo poniesionych wysokich strat" - wskazał rolniczy samorząd.
Prezydent zapewnił, że rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w razie suszy
Niedawno resort poinformował o uwzględnieniu tego wniosku. Ponadto zapewnił, że nowe wartości KBW uwzględniają w sposób bardziej dokładny zapotrzebowania roślin na wodę, zmieniające się w zależności od faz rozwojowych roślin, które ostatnio występują coraz wcześniej.
Natomiast odrzucony został inny postulat izb rolniczych, bo urzędnicy stwierdzili, że nie jest możliwe prowadzenie monitoringu suszy dla upraw traw, gdyż nie są one wymienione w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
"Dodatkowo brak jest aktualnie możliwości określenia klimatycznego bilansu wodnego dla użytków zielonych z uwagi na fakt, iż nie zostały opracowane szczegółowe mapy dla kraju określające poziom wody gruntowej, od których - oprócz KBW- zależy wilgotność gleb użytków zielonych, a IUNG-PIB zakresem badań środowiskowych dotyczących poziomu wód gruntowych nie zajmuje się" - wyjaśniło ministerstwo.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś