Powierzchnia całkowita fabryki w Olsztynie zajmuje aż 200 ha i pracuje w niej ponad 4,5 tys. osób. Produkcja roczna wynosi 400 tys. opon, które dostępne są w 143 rozmiarach o wadze od 23 do 199 kg. W olsztyńskiej fabryce produkowane są oczywiście opony marki Michelin oraz należące do Grupy Michelin: Kleber i Taurus. Ponadto opony rolnicze Grupy Michelin produkowane są w Troyes (Francja) i Valladolid (Hiszpania).
Opona oponie nierówna
Wiadomo – z zewnątrz opony wyglądają bardzo podobnie i gdyby nie nazwy producentów, byłyby trudne do rozróżnienia. Zapewne dlatego wielu rolników zwraca uwagę głównie na ich cenę. Jakość nie ma dla nich znaczenia, bo jej po prostu nie widać. Rolnicy tacy wychodzą z założenia, że opona składa się z gumy i gumy…
O tym, że tak nie jest, wiedzą wszyscy, którzy mają doświadczenia z pracy na oponach tanich, tzw. budżetowych, i tych z wyższej półki jakościowej – droższych. Zdarza się nawet, że używki klasowej marki wytrzymują dłużej niż nowe, kupione wydawałoby się okazyjnie, za niewielkie pieniądze.
W czym tkwi różnica? Oczywiście nie odpowiemy na to pytanie precyzyjnie, bo to tajemnica każdego producenta. Przedstawiamy jednak proces produkcyjny opony rolniczej wytwarzanej w fabryce Grupy Michelin w Olsztynie.