Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne maszyn rolniczych?
Środki smarne, czyli głównie oleje silnikowe oraz przekładniowo-hydrauliczne są ważnym elementem w utrzymaniu sprawnych maszyn. Muszą być one dobrane w taki sposób, aby skutecznie radziły sobie w różnych, często trudnych warunkach roboczych. Z drugiej strony, dobrej jakości olej pomaga obniżać koszty eksploatacyjnej maszyny, ogranicza wydatki związane z serwisowaniem, wydłuża żywotność podzespołów. To niewielka inwestycja, która daje duże korzyści.
Sezon prac polowych już trwa, a przed przystąpieniem do użytkowania maszyn rolniczych, warto skontrolować ich stan techniczny, nie zaniedbując przy tym wymiany olejów silnikowego, przekładniowego i hydraulicznego, zgodnie z zleceniami producenckimi.
Dbanie o regularną wymianę środków smarnych przekłada się na większą efektywność pracy, skrócenie czasów przestojów i obniżenie kosztów operacyjnych. - Wdrożenie skutecznej gospodarki smarnej pozwala obniżyć koszty operacyjne nawet o 30% - mówi Cezary Wyszecki, Doradca Techniczny w dziale sprzedaży pośredniej środków smarnych w Shell Polska.
Wśród rolników, świadomość znaczenia konserwacji użytkowanych maszyn stoi na różnym poziomie. Część z nich wykazuje dużą troskę o posiadany park maszynowy, jednocześnie jak wynika z badań Edelman Intelligence prowadzonych na zlecenie Shell Lubricants, prawie połowa ankietowanych rolników przyznaje, że do czasu wystąpienia awarii konserwacja sprzętu nie jest dla nich priorytetem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Chodzi tutaj między innymi o brak czasu na samodzielne dopilnowanie tych kwestii, inną kategorią jest też brak znajomości najnowszych technologii dotyczących środków smarujących. Często zdarza się, że przyczyna awarii bardzo drogich maszyn tkwi w zastosowaniu nieodpowiedniego, przeważnie tańszego smaru bądź oleju. Relatywnie niewielka oszczędność przynosi więc znaczące straty.
Oleje Shell tworzone są wspólnie z producentami maszyn rolniczych
Czy możliwe jest więc oszczędzanie poprzez stosowanie środków smarnych? Tak, pod warunkiem stosowanie wysokiej jakości produktów, posiadających aprobaty producentów oryginalnego wyposażenia OEM. Shell jest jedną z czołowych firm dostarczającą właśnie takie środki smarne, co więcej współpracuje ona z największymi producentami części oraz maszyn rolniczych, w tym: Deutz-Fahr, Massey Ferguson, John Deere, CNH, AGCO oraz ZF.
W kategorii olejów silnikowych szczególnym uznaniem wśród rolników wyróżniają się produkty z gamy Shell Rimula. Są to Shell Rimula R5 LE 10W-40 oraz Shell Rimula R4 L 15W-40, w których zastosowane dodatki, zapewniają skuteczną ochronę zarówno przed obciążeniami termicznymi jak i działaniem kwaśnych związków powstających podczas spalania paliwa. Co więcej, zapobiegają także powstawaniu osadów mogących się odłożyć na tłokach czy w skrzyni korbowej. Oleje Shell pozwalają przy tym uzyskać ograniczenie zużycia paliwa, mają też dłuższy okres eksploatacyjny pomiędzy wymianami.
Wspomnieć w tym miejscu należy także uniwersalny olej przekładniowo-hydrauliczny Spirax S4 TXM lub Spirax S6 TXME. Są to produkty typu UTTO (Universal Tractor Transmission Oil), które mają za cel utrzymywać optymalne właściwości smarujące w układach z mokrymi hamulcami, przekładniowych, hydraulicznych oraz pomocniczych. Oleje Spirax sprawdzą się ponadto w przypadku mocno obciążonych układów skrzyń biegów, mostów i układów hydraulicznych, zapewniając efektywne działanie w szerokim spektrum temperatur. Wysokiej jakości środki smarujące to jednak nie wszystko.
Znacząca rola filtrów
Wymiana oleju zgodnie z zaleceniami producenta jest podstawą w utrzymaniu prawidłowego stanu technicznego maszyny. Niemniej ważna jest wówczas wymiana filtrów, które pozwalają utrzymać wymaganą czystość w układzie smarującym. Tylko takie kompleksowe działanie zmniejsza ryzyko awarii spowodowane gromadzeniem się opiłków metalu, kurzu, pyłów itd. - przypomina Cezary Wyszecki z Shell.
Warto oczywiście korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i renomowanych produktów. Oferta Shell to wieloletnie doświadczenie, badania i rozwój technologiczny. Podczas serwisu i konserwacji maszyn należy przede wszystkim trzymać się zaleceń producentów maszyn, a w przypadku wątpliwości, skorzystać z konsultacji z profesjonalistą.