Filtry z Sędziszowa trzymają jakość
Czy polskie filtry produkowane w PZL Sędziszów są konkurencyjne pod względem jakości z najlepszymi graczami w tej branży? Po naszej wizycie w sędziszowskiej fabryce odpowiadamy – zdecydowanie tak.
Fabryka w Sędziszowie Małopolskim powstała w 1939 r. tuż przed wybuchem II wojny światowej. – Świadczy to o dużej determinacji jej założyciela, który nie przestraszył się trudnych czasów i robił swoje. Dzisiaj my również jesteśmy zdeterminowani, aby marka Sędziszów powróciła na czołowe miejsce w branży filtracyjnej, takie jakie zajmowała przed laty – podkreśla Adam Sikorski, prezes PZL Sędziszów.
Film firmowy:
Konkretny inwestor
Początkowo w sędziszowskiej fabryce produkowano urządzenia przemysłowe, a pierwszy filtr powietrza powstał w 1955 r. Był on przeznaczony do ciężarówki marki Star. Natomiast trzy lata później uruchomiona została produkcja filtrów do oleju i paliwa. Dla rozwoju firmy ważny okazał się rok 1969, bo wtedy powołano do życia własny ośrodek badawczo-rozwojowy filtrów. To m.in. dzięki niemu i otrzymanej od włoskiego Fiata technologii produkcji plisowanych elementów filtrujących filtry z Sędziszowa od lat 70. ubiegłego wieku były eksportowane do wielu krajów świata.
Po zmianie ustrojowej w 1990 r. firma WF Filter z Sędziszowa Małopolskiego przechodziła kilkukrotną restrukturyzację. Wreszcie w 2012 r. znalazł się konkretny inwestor – polska spółka Unimot Express zajmująca się handlem produktami petrochemicznymi. Z czasem przewodniczący jej rady nadzorczej został szefem fabryki w Sędziszowie. Od tego momentu marka z Małopolski – nadal polska – rozwija się w tempie geometrycznym.
W PZL Sędziszów produkowane są filtry: powietrza, oleju, paliwa, hydrauliczne, kabinowe oraz osuszacze powietrza. Montuje się je m.in. w samochodach osobowych i ciężarowych, maszynach budowlanych i rolniczych oraz ciągnikach rolniczych. W sędziszowskiej fabryce prowadzona jest również produkcja dla wojska, która obłożona jest wieloma restrykcjami. Ponadto jak wskazuje pierwszy człon obecnej nazwy firmy, nawiązujący do jej historii (PZL – Polskie Zakłady Lotnicze), wytwarza się w niej wyroby dla lotnictwa, czyli branży wymagającej wyjątkowo wysokiej jakości.