System Telematics, czyli księgowy na polu
Claas nie jest jedynym producentem maszyn, który rozwija telemetrię, czyli system przekazujący poprzez sieć GSM dane z pracującej maszyny jej właścicielowi. Jednak firmie tej udało się już wejść na poziom rozwoju narzędzi umożliwiających nie tylko analizę danych, które stanowią podstawę do późniejszych decyzji, ale przede wszystkim wykorzystanie tych informacji do szybkiej, wręcz natychmiastowej reakcji. Zatem wydaje się, że jest to produkt dla floty maszyn.
Czy takie systemy są potrzebne, jeśli w gospodarstwie jest jeden kombajn i jeden duży ciągnik do prac polowych? Na tak postawione pytanie trzeba odpowiedzieć, iż zależy to od tego, czy na tym kombajnie pracuje sam właściciel lub jego najbliższa rodzina, czy też zatrudniony pracownik. Im więcej pracy maszynami oddaje właściciel sprzętu w ręce ludzi u niego pracujących, tym bardziej taki system jak Claas Telematics ma rację bytu w gospodarstwie.
Claas proponuje wynajem kombajnu
Coraz więcej maszyn
Dane z pracy, które można przesyłać na bieżąco do urządzeń stacjonarnych lub mobilnych, możemy zbierać z takich maszyn jak: kombajny Lexion i Tucano, sieczkarnie Jaguar oraz ciągniki Xerion. W tym zestawieniu nie ma mniejszych kombajnów, czyli Avero oraz ciągników Arion, Atos, Axos, Elios i Nexos. Nie można również jeszcze zbierać danych z pracy ładowarek teleskopowych Scorpion. Zatem obecny poziom pozwala na nadzorowanie i optymalizowanie pracy maszyn dużych i bardzo dużych, które są odpowiednio wyposażone w czujniki i komputer pokładowy.
Oczywiście jest to stan, który ciągle się zmienia, ponieważ za kilka lat może się okazać, iż właściciel lub zarządca pracujący na 100 ha, jadąc ciągnikiem w transporcie, ma nadzór poprzez tablet lub smartfon nad pracą kombajnu, ładowarki teleskopowej oraz drugiego ciągnika. Taka najprawdopodobniej będzie przyszłość systemu Claas Telematics.
Dzięki funkcji zdalnego dostępu można na bieżąco porównać dane dotyczące nastaw i wydajności kilku maszyn. Co ważne, dostępna jest możliwość niezwłocznego ich wprowadzenia. Dlatego jeśli operator nie zauważa, że nastawy nie są optymalne, można to zmienić bez dzwonienia do niego i wyjaśniania, co i jak ma zrobić. Z drugiej strony, może to być sposób nauki nowych operatorów.