Skaner TopSoil Mapper zamontowany na przednim TUZ ciągnika wykrywa w czasie jego jazdy zmienną gęstość gleby i na bieżąco poprzez sterownik ISOBUS wysyła sygnały do hydrauliki agregatu jak głęboko ma uprawiać glebę w danych miejscach pola.
TopSoil Mapper jest produktem austriackiej firmy Geoprospectors. Koncern CNH Industrial porozumiał się z tą firmą i od 2019 r. będzie miał w większości krajów Europy wyłączność na sprzedaż tego systemu pomiaru gleby w czasie rzeczywistym. W Polsce TopSoil Mapper jest już dostępny m.in. u dilerów marki New Holland pod nazwą SoilXplerer.
W połowie października mieliśmy okazję zobaczyć TopSoil Mapper (jeszcze pod taką nazwą) zamontowany na przednim TUZ ciągnika New Holland T7.315 HD pracującego z agregatem przyczepianym Agrisem Agromulch Gold. Skaner połączony był z traktorem poprzez gniazdo ISOBUS.
Głównym zadaniem skanera TopSoil Mapper jest określenie różnic w gęstości (zwięzłości) gleby na zdanym zakresie głębokości - maksymalnie 1,1 m. Pozwala to wykryć na jakiej głębokości zaczyna się i kończy podeszwa płużna w danych miejscach pola. Jej zerwanie ma szczególne znaczenie w latach suchych, bo rośliny rosnące w glebie o jednolitej zwięzłości lepiej to zniosą i wydadzą wyższy plon. Ma to znaczenie również na polach uprawianych bezorkowo, gdzie na głębokości kilkunastu cm z czasem mogą tworzyć się nieprzepuszczalne dla wody strefy gleby o nadmiernej zwięzłości. Zrywanie takiej warstwy nie wymaga więc użycia głębosza – wystarczy agregat łapowy do głębokiej uprawy gleby.
Traktor z czujnikiem gleby zawieszonym na jego przednim TUZ-ie to propozycja marki Case IH dla rolników poszukujących oszczędności w uprawie gleby. Urządzenie zamontowane na przednim układzie zawieszenia ciągnika podczas jego jazdy...
Topsoil Mapper może pracować w trzech trybach: mapowania, półautomatycznym lub automatycznym. Największy komfort i najdokładniejszą pracę TopSoil Mapper oferuje oczywiście tryb automatyczny. W tym przypadku dane ze skanera zamontowanego z przodu ciągnika w czasie jego pracy polowej z agregatem wysyłane są do komputera działającego w standardzie ISOBUS. Podczas wspomnianego październikowego pokazu był to sterownik ciągnika New Holland T7.315 HD - IntelliView IV. Jego oprogramowanie (ang. software) pozwala obsługiwać kilkanaście wirtualnych terminali. Jeden z nich aktywowano, aby odbierać dane wysyłane ze skanera TopSoil Mapper. W komputerze ISOBUS IntelliView IV powstał również drugi wirtualny terminal, którego zadaniem było wysyłanie informacji o zmianie głębokości uprawy prowadzonej przez agregat. W efekcie dzięki dwóm współpracującym ze sobą terminalom w czasie pracy polowej ciągnika zebrane przez skaner informacje o zwięzłości gleby były w czasie rzeczywistym konwertowane na komendy wykonawcze wysyłane do hydrauliki sterującej głębokością uprawy agregatu. Jednostką nadzorującą pracę tego systemu jest specjalny zespół wykonawczy połączony z jednej strony z hydrauliką ciągnika, a z drugiej z siłownikami agregatu odpowiadającymi za zmianę jego głębokości roboczej.
Cena pełnego pakietu Topsoil Mapper wliczając szkolenie wynosi ok. 150 tys. zł netto. W niej zawarty jest również koszt 30 tys. zł netto opisanego zespołu wykonawczego. Nie będzie on potrzebny w momencie wdrożenia nowej wersji ISOBUS III (3-generacji) zawierającej wariant pracy automatycznej z opisanym skanerem. - Koszt zakupu skanera Topsoil Mapper zwróci się po roku jego używania na powierzchni 1000 ha poprzez głównie mniejsze zużycie paliwa przy zachowaniu celu uprawy jakim jest zerwanie podeszwy płużnej. To ważne, bo występuje ona na każdym polu i jest efektem jazdy po nim ciągników i maszyn samojezdnych. Tylko w lasach nie ma podeszwy płużnej - podkreśla Hubert Bronś z CNH Industrial Polska. Do tej pory na świecie pracuje ok. 100 skanerów TopSoil Mapper - bardzo dobrze sprzedają się w Niemczech, Kanadzie i RPA.
Skaner TopSoil Mapper potrafi wykrywać nie tylko różnice w zwięzłości gleby, ale również stopień jej uwilgotnienia. Ta druga wartość podawana jest jako względna, czyli pokazująca zróżnicowanie w jednostkach na powierzchni pola. Natomiast po zbadaniu w danym miejscu pola faktycznej wilgotności gleby i wpisaniu jej do systemu przeliczy on zebrane dane na wilgotność bezwzględną gleby na całym polu. Na podstawie takiej mapy można będzie w przyszłości w ramach ISOBUS III prowadzić zmienny siew – w miejscach o optymalnej wilgotności wysiewać nasiona płycej, a w miejscach suchych głębiej. Ponadto można będzie dodatkowo zmieniać ich normę wysiewu.
Więcej szczegółowych informacji w magazynie RPT 11/2018 -
ZAPRENUMERUJ