W 2015 r. na targach Agritechnica został zaprezentowany Topsoil Mapper, czyli bezdotykowy system pomiaru parametrów gleby w czasie rzeczywistym. Po trzech latach do swojej oferty wprowadza go marka Case IH.
Traktor z czujnikiem gleby zawieszonym na jego przednim TUZ-ie to propozycja marki Case IH dla rolników poszukujących oszczędności w uprawie gleby.
Urządzenie zamontowane na przednim układzie zawieszenia ciągnika podczas jego jazdy automatycznie wykrywa szereg właściwości gleby – w tym strefy zagęszczone, stan nasycenia wodą oraz rodzaj gleby. Czujniki urządzenia określają te cechy do głębokości 1,1 m. Zintegrowane z urządzeniem oprogramowanie opracowuje mapę 3D gleby, która może być wykorzystana do tworzenia map ich klasyfikacji, kontroli głębokości pracy elementów uprawowych maszyn i narzędzi oraz do sterowania zmianą dawki nasion wysiewanych przez siewnik.
Firma Case IH zdobyła cztery wyróżnienia na włoskiej wystawie Fieragricola 2018. Dwa Złote Liście przyznano za: układ automatyzacji skrętu na uwrociu AFS AccuTurn oraz ciągnik Maxxum Multicontroller z przekładnią ActiveDrive 8. Dwie...
Twórcą Topsoil Mapper jest austriacka firma Geoprospectors. – Topsoil Mapper to pierwszy czujnik gleby, który można bezpośrednio zintegrować z narzędziami rolniczymi i który może sterować nimi w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy regulować stopień uprawy w zależności od aktualnych warunków glebowych i pogodowych – mówi Michael Pregesbauer, dyrektor generalny Geoprospectors. Marka Case IH nawiązała współpracę z firmą Geoprospectors, w efekcie czego wykorzystuje system Topsoil Mapper oraz jest wyłącznym dystrybutorem produktów Geoprospectors w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Mołdawii, Holandii, Polsce, Rumunii, Szwajcarii i Ukrainie.
– Dzięki systemowi Topsoil Mapper dilerzy Case IH mogą zaoferować pierwsze na świecie rozwiązanie do uprawy gleby całkowicie zintegrowane z systemem Isobus. Jest ono dostępne także jako zestaw modernizacyjny dla każdej maszyny uprawowej z hydrauliczną regulacją głębokości pracy. Topsoil Mapper oraz komputer narzędzia są kontrolowane przez terminal Isobus ciągnika lub urządzenie może być wyposażone we własny terminal. Odczyty głębokości dokumentowane są przez sterownik zadań terminala. Do tworzenia map na podstawie odczytów z czujnika wykorzystywane jest pozycjonowanie GPS ciągnika lub odbiornik dostarczany z czujnikiem. Wprowadzenie systemu Topsoil Mapper oznacza możliwość zapisywania zaktualizowanych informacji na temat gleby w trakcie wykonywania prac, a następnie wykorzystanie ich do planowania przyszłych zastosowań. Topsoil Mapper można stosować niezależnie od warunków pogodowych, roślinności oraz rodzaju gleb. Dane zapisywane są w standardowych formatach wymiany danych, takich jak ISOXML czy Shapefile, umożliwiających integrację z powszechnie stosowanymi systemami precyzyjnego zarządzania gospodarstwem – mówi Hubert Bronś, Precision Farming Specialist Case IH i Steyr Polska.