Mapy plonowania z Lexionów - artykuł z miesięcznika RPT
Kombajny pracujące na blisko 1000 ha w przedsiębiorstwie CGK sp. z o.o. w Ogardach koło Strzelec Krajeńskich podczas zeszłorocznych żniw otrzymały dodatkowe zadanie. Nie tylko zbierały zboża i rzepak, ale także tworzyły ich mapy plonów.
Decyzję, aby na poważnie rozpocząć wdrażanie rolnictwa precyzyjnego, podjęli Mirosław Szarzyński, prezes spółki, i Arkadiusz Jakubowski, pełniący funkcję specjalisty ds. produkcji roślinnej.
Wieloletni proces
– Temat rolnictwa precyzyjnego to skomplikowana sprawa. Nie można w niego wejść z roku na rok, to wieloletni proces. Chodzi nie tylko o potrzebę zakupu maszyn lub ich doposażenie, ale również o dokształcenie ludzi je obsługujących – uważa Arkadiusz Jakubowski.
Pierwsze kroki w kierunku rolnictwa precyzyjnego w przedsiębiorstwie CGK sp. z o.o. postawiono w roku 2011. Wtedy w firmie Agro-Land Marek Różniak kupiono kombajn Claas Lexion 770, który od razu doposażony był w system zdalnej kontroli nad maszyną i gromadzenia danych – Telematics. Miał również możliwość mapowania pól. Całościowo i profesjonalnie zajęto się tym tematem w zeszłym roku, kiedy park maszynowy wzbogacił się o kolejnego Lexiona (780), zakupionego u tego samego dilera. Oczywiście nowy kombajn również został w tym celu odpowiednio doposażony. Technicznego wsparcia udzielili specjaliści z firm: Agro-Land i Agrocom. Do zeszłorocznych żniw przystąpiono więc z pełną determinacją zebrania plonów i stworzenia ich map.
– Naszym zdaniem posiadanie map plonowania jest niezbędne do określenia, jaką zdolność plonotwórczą mają dane fragmenty pola. Na tej podstawie zamierzamy w tym roku zróżnicować drugą dawkę nawozu azotowego. Nie ma sensu sypać go w dużych ilościach w miejscach, gdzie i tak nie zostanie wykorzystany z innych powodów. Wiadomo przecież, że na ostateczny plon składa się kilka czynników, takich jak między innymi zasobność gleby w składniki pokarmowe, jej skład granulometryczny i oczywiście dostępność wody – argumentuje Arkadiusz Jakubowski.