Mapy plonowania z Lexionów - artykuł z miesięcznika RPT
Po doposażeniu kombajnu w osprzęt i aktywowaniu kodów – w sumie umożliwiających uzyskiwać mapy plonów – w czasie żniw przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać jeszcze o wykonaniu kilku ważnych czynności. Pierwszą z nich jest ustalenie masy hektolitra omłacanego zboża. W tym celu należy wstawić znajdujący się na wyposażeniu kombajnu pojemnik do otworu znajdującego się przy drzwiach kabinowych. W czasie omłotu trafia tam ziarno po ziarnie, tak aby uzyskać reprezentatywną próbkę. Po uzyskaniu hektolitra ziarna należy je zważyć. Służy do tego waga znajdująca się na wyposażeniu zestawu. Uzyskaną wartość z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku wpisujemy do systemu elektronicznego Lexiona poprzez monitor komputera pokładowego CEBIS.
Kolejnym krokiem jest kontrolne przeważenie zboża w zbiorniku. Po jego napełnieniu należy wysypać zboże na przyczepę, zważyć ją na wadze, opróżnić, zważyć ponownie i wyliczyć wagę zboża. Wartość ta po porównaniu z danymi zebranymi przez system mapowania plonu kombajnu pozwala wyliczyć różnicę w postaci współczynnika. Nawet najdrobniejszą należy wprowadzić do CEBIS-a. Co ważne, kontrolny pomiar i określenie masy hektolitra ziarna powinniśmy przeprowadzać każdorazowo po wjechaniu na nowe pole. Zajmuje to trochę czasu, ale zwiększa dokładność uzyskanych map plonów.
Kombajny Lexion pracujące w CGK sp. z o.o. mają wbudowane wilgotnościomierze ziarna. Niezależnie od nich w każdym dniu ich pracy trzy razy przeprowadzano pomiar wilgotności zbieranego ziarna – po rozpoczęciu koszenia, po południu i przed nadejściem zmroku. Wartości te po porównaniu ze wskazaniami wilgotnościomierza zamontowanego na kombajnie nanoszone były w postaci współczynnika na bieżąco do CEBIS-a – na zasadzie identycznej jak w przypadku kontrolnego ważenia zboża w zbiorniku.
O wszystkich tych zadaniach musi pamiętać osoba zarządzająca kombajnami mapującymi plony i kombajniści. Ważną rolą operatorów Lexionów jest wprowadzanie do CEBIS-a poprawek dotyczących szerokości łanu zboża, jaki kosi heder – wartość podawana skokowo co 25%. O pełną szerokość pracy przyrządów żniwnych kombajnów pracujących w CGK sp. z o.o. dbają Laser Piloty. Wiadomo natomiast, że pod koniec koszenia zostaje łan węższy niż szerokość robocza hedera. Wtedy kombajnista powinien wprowadzić poprawkę do CEBIS-a. Wyposażenie kombajnu Lexion w GPS Pilota nie zwalnia od tej pracy, choć jak powiedział nam Jerzy Koronczok z Agrocom Polska, w najbliższych latach korekta faktycznej szerokości pracy hedera z GPS Pilot będzie nanoszona do mapy plonowania automatycznie.
Program do obróbki
Zebrane przez kombajny Claas Lexion dane obrabiane są w programie komputerowym Agrocom Map. Ma on kilka wersji, a podstawowa nosi nazwę Start. W zupełności jednak wystarcza do sporządzania map plonów i tworzenia na ich podstawie różnych podsumowań m.in. w formie wykresów. Taką wersję używa się w przedsiębiorstwie CGK sp. z o.o. Bardziej zaawansowane wersje Agrocom Map to: Standard i Precision Farming.
W Ogardach mapy plonów mają być pozyskiwane w czasie każdych kolejnych żniw. Umożliwi to z czasem uzyskać uśrednione dane dla poszczególnych części pól z uwzględnieniem różnych roślin na nich uprawianych i zmiennych warunków pogodowych w poszczególnych latach. W efekcie zgromadzone zostaną bezcenne dane wskazujące na najlepsze i najgorsze miejsca na polach z ich lokalizacją satelitarną. Na ich podstawie można będzie podejmować rozsądne decyzje dotyczące głównie wspomnianego nawożenia azotowego. Ponadto mapa plonów może posłużyć do analizowania przeprowadzanych prób związanych z różnymi wariantami prowadzenia upraw.
– Moim zdaniem celem rolnictwa precyzyjnego nie jest ograniczanie kosztów produkcji, ale ich jak najlepsze rozlokowanie. Pozwoli to osiągnąć wyższe plony przy podobnych nakładach jak wcześniej. Podsumowując – przełoży się to na wyższy zysk z hektara uprawianego pola – uważa Arkadiusz Jakubowski.