Co jest fundamentem rolnictwa precyzyjnego?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | krzysztof.plocki@rpt.pl
03-08-2020,13:35 Aktualizacja: 03-08-2020,13:14
A A A
Rolnictwo precyzyjne jest jak budowla, najpierw trzeba mieć fundament, a potem można na nim stawiać kolejne jej części. Co więc jest filarem automatycznej dokładnej pracy polowej? To nawigacja satelitarna montowana w ciągniku.
 
Kupując nowy fiński ciągnik i kompletując jego wyposażenie warto od razu zamówić elementy, które pozwolą w przyszłości łatwo doposażyć go w kierowanie automatyczne. Na dachu powinny znaleźć się gniazda do wkręcenia śrub mocujących kompaktową obudowę odbiornika nawigacji satelitarnej i modułu RTK oraz złącze do podłączenia przewodu. Pakiet ten zawiera również czujnik kąta skrętu kół przednich i orbitrol z elektrozaworami.
 
W rolnictwie precyzyjnym przydatne jest również gniazdo ISOBUS pozwalające komunikować się z maszyną obsługującą ten uniwersalny systemem wymiany informacji pomiędzy sprzętem rolniczym. Każda maszyna działająca w standardzie ISOBUS ma jednostkę sterującą, która wysyła informacje do ciągnika, w którym wyświetlane są one na ekranie jego terminala pokładowego.
 
 
Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu  prezentującego na przykładzie ciągnika Valtra N 154 z opryskiwaczem Fendt Rogator 344, jak krok po kroku można wdrażać kolejne stopnie zaawansowania rolnictwa precyzyjnego. Zaprasza redakcja magazynu RPT:
 
 
Do Valtry doposażonej w przygotowanie pod nawigację można dokupić odbiornik satelitarny i go zamontować. Warto od razu wybrać najdokładniejszy sygnał RTK o dokładności plus/minus dwóch centymetrów. Działa on z taką precyzją dzięki sygnałowi korekcyjnemu, który dostarczany jest ze stacji naziemnych poprzez sieć telefonii komórkowej. Dlatego w obudowie odbiornika nawigacji do modułu RTK NTRIP wkłada się zwykłą kartę SIM.
 
O posiadaniu przez ciągnik Valtra nawigacji z dokładnością centymetryczną  świadczy antena umieszczona z boku obudowy odbiornika międzynarodowego systemu nawigacji satelitarnej GNSS. Valtra swoim klientom daje wybór pomiędzy odbiornikami firm Novatel i Trimble.
 
Valtra A4

Valtra A4 z półbiegami

Na początku stycznia br. miała miejsce międzynarodowa konferencja prasowa fińskiej marki Valtra. Producent z Suolahti na najbliższy sezon przygotował m.in. nowe udogodnienia oraz szersze możliwości wyposażenia w ciągnikach serii A4. Najmniejsze...
 
Po zamontowaniu pakietu nawigacyjnego marki Valtra o nazwie ValtraGuide, wystarczy go aktywować w terminalu SmartTouch i można rozpocząć pracę w ramach jazdy równoległej, której zaawansowaną wersję często określa się jako kierowanie lub prowadzenie automatyczne.
 
Jazdę równoległą można wykorzystywać w wielu pracach polowych i jest to pierwszy podstawowy stopień rolnictwa precyzyjnego. Jej rozbudowana wersja w terminalu SmartTouch nosi nazwę Plus i pozwala między innymi wyznaczyć granicę pola, czy zapisać linię AB dla danego pola i korzystać z niej w latach kolejnych.
 
Mając ciągnik z nawigacją satelitarną w każdej chwili można wykonać kolejny krok i pracować z różnymi maszynami w ramach kontroli sekcji lub zmiennego dawkowania. Systemy te działają bowiem w oparciu o położenie zestawu traktor-maszyna w danym miejscu pola. Pozwala to podczas jazdy wydawać komendy maszynie, która je wykonuje i tym samym pracuje w ramach  rolnictwa precyzyjnego. Dzięki Section Control i działającym w tym systemie maszynom, takie prace jak siew, rozsiewanie nawozów i opryski będą wykonywane z precyzją sekcji.
 
Zaawansowanym systemem rolnictwa precyzyjnego jest również zmienne dawkowanie, czyli Variable Rate Control. Pozwala on wykonywać nawożenie na podstawie map aplikacji, które można wgrać do terminala SmartTouch z pamięci USB lub bezprzewodowo. Mapa taka uwzględnia różne zapotrzebowania stref pola na dany składnik pokarmowy, co pozwala rozsiewać nawozy w sposób granulooszczędny. Nawożenie na podstawie map aplikacji, w porównaniu z dawką stałą, może nawet spowodować wzrost plonu pomimo mniejszego ogólnego zużycia nawozu!
 
Cenne jest to, że systemy rolnictwa precyzyjnego się uzupełniają. Przykładowo pracując w ramach zmiennego dawkowania działa również kontrola sekcji i jazda równoległa.
 
Osoby ceniące sobie komfort obsługi rolnictwa precyzyjnego mogą zainstalować w ciągniku Valtra dwa terminale SmartTouch. Dodatkowy, który jest identyczny jak podstawowy, mocujemy na prawej konsoli traktora. Można na nim wyświetlać między innymi informacje dotyczące kontroli sekcji lub mapy zmiennego dawkowania.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
11/2024

Runner zamiast pługa

Traktory z piecem gazowym

Wynajem sprzętu rolniczego

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. I

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT