Rolnictwo precyzyjne
Po zakończeniu pracy przez kombajn można było zobaczyć, jak, dzięki systemowi TBA, prasa John Deere automatycznie zatrzymuje ciągnik 6210R. Dzięki temu systemowi operator nie musi skupiać się na momencie zatrzymania ciągnika, aby komora prasy była optymalnie wypełniona. W momencie, gdy prasa da sygnał, że bela jest gotowa do owijania, system TBA automatycznie wyhamowuje płynnie ciągnik. Operator widzi, co się dzieje na wyświetlaczu prasy, ale jeśli wszystko przebiega prawidłowo, jego czynności ograniczają się do ponownego ruszenia ciągnikiem.
Kolejnym systemem firmy John Deere pozwalającym na precyzyjne sterowanie narzędziem był iTec Pro zaprezentowany na zestawie ciągnik i opryskiwacz John Deere.
Podczas tegorocznych grudniowych targów Agraria w austrackim Wels producent ciągników z St. Valentin zaprezentował liczne nowości związane z systemami rolnictwa precyzyjnego. Jedną z nich jest funkcja S-Turn. Umożliwia ona...
Jako ostatnie rozwiązanie z zakresu precyzyjnego rolnictwa pojawił się ciągnik John Deere 6140R wyposażony w układ jazdy równoległej oraz pozycjonowanie GPS. Ciągnik miał zawieszony na tylnym TUZ-ie rozsiewacz Rauch Axis 30.1 H EMC+W. Oznaczenia te mówią, że narzędzie to wyposażone jest w wagę oraz system automatycznej regulacji szerokości rozsiewu nawozu OptiPoint. W przypadku opryskiwacza precyzję pracy zapewnia system automatycznego wyłączania sekcji, gdyż maszyna porusza się w ścieżkach. W przypadku rozsiewacza zawieszanego wymagana jest hydrauliczna bądź elektryczna regulacja prędkości tarcz lub regulacja wielkości otworu wysypowego oraz punktu padania nawozu. Axis-H 30.1 H EMC+W reprezentuje drugą grupę rozwiązań. Dzięki automatycznej i bezstopniowej regulacji otworu oraz punktu padania nawozu możemy ustawiać szerokość roboczą w ośmiu stopniach – w czterech dla każdej tarczy niezależnie. Jak można było się przekonać w Objezierzu, system OptiPoint pozwala na precyzyjne nawożenie pól zgodnie z mapą zapotrzebowania wgraną w terminal ciągnika z pozycjonowaniem GPS. Podczas pokazu można było zobaczyć, jak rozsiewacz płynnie redukuje szerokość roboczą, aby dokładnie i odpowiednio zmieniając dawkę, nawieźć wyznaczony fragment pola. Operator nie regulował ustawień rozsiewacza.
Pomoc online
Ostatnim, ale nie mniej ważnym systemem pozwalającym zoptymalizować pracę maszynami John Deere’a, a może przede wszystkim wyeliminować błędy w ich użytkowaniu, jest układ JDLink. Zaprezentował go Piotr Grabiński – territory customer support manager, który specjalizuje się w rozwiązaniach AMS oraz JDLink. Na żywo można było zobaczyć, jak za pomocą tabletu z dostępem do Internetu udziela on wskazówek operatorowi w kabinie ciągnika. Wskazówek tych może udzielać, gdyż dzięki aplikacji na tablecie ma podgląd wyświetlacza i działania maszyny na bieżąco. Operator wie, że ma zdalną pomoc, gdyż na jego wyświetlaczu, np. w kabinie ciągnika, pojawia się niebieska obwódka. Dzięki temu mogą wspólnie przeprowadzić dostrojenie ustawień ciągnika lub rozwiązać problem np. z układem jazdy równoległej. Tak szybka pomoc to nie tylko oszczędności na dojeździe serwisu, ale przede wszystkim znacznie szybsze ponowne rozpoczęcie pracy.