Automatyczne systemy nadzorujące pracę narzędzi i maszyn rolniczych pozwalają odciążyć rolnika w najtrudniejszych momentach jego pracy w kabinie maszyny, ale także zwiększyć dokładność wykonywanej pracy. Dlatego coraz częściej pojawiają się systemy automatycznej zmiany szerokości roboczej rozsiewacza lub jazda równoległa ciągnikiem z agregatem.
O tym, że technologia ratuje życie – wiadomo od dawna. Ale, że ratuje sprzęt rolniczy przed złodziejami – dopiero zaczyna docierać do świadomości jego użytkowników i to wręcz z natychmiastowym skutkiem. Przekonał się o tym...
Jednym z producentów maszyn rolniczych najszybciej rozwijających takie wyposażenie swoich produktów jest John Deere. Całą gamę takich rozwiązań można było zobaczyć na pokazie zorganizowanym przez firmę Kuhn Maszyny Rolnicze, która jest również dilerem marki John Deere. W połowie sierpnia na polu gospodarstwa Terra-Bovis w Objezierzu w województwie wielkopolskim zaprezentowano między innymi system Machine Sync, pozwalający operatorowi kombajnu sterować jazdą ciągnika poruszającego się obok kombajnu, oraz system TBA, czyli nadzorowania jazdy ciągnika przez prasę. Ponadto można było zobaczyć, jak serwis firmy John Deere jest w stanie pomóc online operatorowi będącemu w kabinie ciągnika na polu.
Rozwiązanie flotowe
Jako pierwszy swoje możliwości zaprezentował nowy kombajn T560i. Gdy napełnił zbiornik, przyszedł czas na sprawdzenie w praktyce działania systemu Machine Sync. Do tego celu wykorzystano ciągnik John Deere 6210R ze skrzynią AutoPowr, który ciągnął 10-tonową przyczepę Metaltech Mirosławiec. Adam Trzaskawka zaprezentował, jak kierując kombajnem, przejmuje kontrolę nad jazdą ciągnika z przyczepą. System działał bez zarzutu. Dzięki pełnej kontroli operatora kombajnu nad torem jazdy i prędkością ciągnika można optymalnie rozładować zbiornik kombajnu podczas koszenia. Machine Sync jest rozwiązaniem flotowym, gdyż dopiero przy udziale przynajmniej trzech zestawów transportowych ujawnia swoje największe zalety. W takiej sytuacji operator kombajnu ma możliwość wyboru, który zestaw ma podjechać. Dzięki temu do kombajnu zawsze podjedzie ciągnik z przyczepą, który ma najbliżej. Od strony technicznej trzeba zauważyć, że do działania tego systemu potrzeba, aby zarówno kombajn, jak i wszystkie odbierające plon ciągniki były wyposażone nie tylko w nawigację, ale również w układ jazdy równoległej oraz antenę GSM. Takie wyposażenie jest konieczne, gdyż kombajn przejmując kontrolę nad jazdą ciągnika, nawiązuje z nim bezpośrednie połączenie radiowe. Konieczne jest również, aby ciągniki miały przekładnie bezstopniowe. Wtedy kombajn będzie mógł odpowiednio regulować prędkość poruszania się obu pojazdów podczas wysypywania na przyczepę.