365FarmNet – platforma uruchamia trzy nowe funkcjonalności
Nakładanie i analiza
Map Center umożliwia naniesienie na siebie kilku map (przy ustawianej przezroczystości), dzięki czemu można przeanalizować np. zależność zasobności gleby w fosfor lub pH gleby, na plon. - Wykorzystanie informacji z tych prostych map jest bardziej efektywne, niż pracochłonna analiza tabel z podanymi różnymi wartościami. Dzięki nim rolnik może szybciej i łatwiej podjąć decyzje związane np. z nawożeniem gleby - aby je zoptymalizować - co wpłynie na obniżenie kosztów produkcji i, pozytywnie, na środowisko – wymienia Monika Kozłowska. - Aktualnie wciąż usprawniamy ten moduł, już wkrótce będzie można umieścić w nim takie informacje, jak na przykład: linie referencyjne przejazdów równoległych A-B, mapy z systemem melioracyjnym, czy mapy z charakterystycznymi elementami, jak głazy, słupy energetyczne, studzienki melioracyjne, wymokliska, a także miejsca szczególnie zachwaszczone lub porażone przez patogeny. Dodatkowo, chcemy, aby w przyszłości ten moduł służył do tworzenia map aplikacyjnych – zapowiada Monika Kozłowska.
Wirtualny doradca agronomiczny – BASF AgSolutions Finder
W czasach, kiedy epidemia wymusiła ostrożne zachowania i ogranicza bezpośrednie kontakty, firma 365FarmNet oraz BASF wychodzą naprzeciw potrzebom rolników. Na platformie 365FarmNet dostępny jest już nowy moduł BASF AgSolutions Finder – czyli wirtualny doradca agronomiczny. Rozwiązanie to, w przypadku dużej trudności w rozpoznawaniu agrofagów, czyli objawów występowania chorób, chwastów i szkodników w naszych uprawach, po prostu nam to ułatwia, szczególnie kiedy nie ma możliwości spotkań z doradcami agronomicznymi. Jak to działa? Wspomniane wsparcie to nowy bezpłatny moduł na platformie 365FarmNet - BASF AgSolutions Finder. - Podstawową zaletą BASF AgSolutions Finder jest fakt, że umożliwia on szybkie znalezienie rozwiązania problemów, które rolnik zastanie na swoim polu. Znając podstawowe informacje o danym stanowisku, zasianej odmianie, przedplonie oraz prowadzeniu uprawy: bardziej czy mniej intensywnej, rolnik jest w stanie w ciągu 2 minut zidentyfikować agrofaga oraz znaleźć skuteczny środek do jego zwalczania. Co ważne, nowy moduł może również „podpowiedzieć”, kiedy i jakiego regulatora wzrostu użyć w danej uprawie. - Dzięki współpracy z BASF, zapewniamy ekspercką wiedzę i fachowe wsparcie, z którego każdy może skorzystać, używając do tego przeglądarki internetowej w swoim smartfonie – wyjaśnia Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions BASF Polska. Rozwiązanie BASF i 365FarmNet, podpowiada m.in. jaki środek zastosować, aby zwalczyć daną chorobę czy chwasty, uwzględniając wiele czynników, takich jak m.in. dokładną lokalizację danego pola, fazę rozwojową, daną odmianę i wcześniej stosowane zabiegi. Co ważne, jeżeli rolnik dokumentuje swoje prace w programie 365FarmNet, niezbędne wyżej wymienione dane automatycznie zostaną zaimportowane do nowego modułu i odpowiednio w nim przetworzone.
Agrofagi, ochrona i dostawca środków
Aby otrzymać poradę i rekomendację, wystarczy wybrać pole, co do którego chcemy uzyskać poradę i rekomendację zastosowania ochrony. Program bardzo szybko zasugeruje, jakie patogeny czy chwasty aktualnie mogą wystąpić na plantacji oraz środek, który powinniśmy zastosować. Program poradzi także jakiego retardantu użyć, w jakim terminie i jaką dawką. W przypadku braku dokumentacji na platformie 365FarmNet, wsparcie także będzie możliwe, trzeba będzie jednak dłużej poczekać na jego wynik. - Dodatkowo, przy rekomendacji mamy też od razu informację i kontakt do najbliższego dystrybutora danego środka oraz link do sklepu BASF online, gdzie można go zamówić lub dowiedzieć się o nim więcej – wyjaśnia Monika Cieniawska, regionalny doradca ds, sprzedaży i rozwoju rynku 365FarmNet.
Można planować ochronę wcześniej
Prowadząc aktywnie dokumentację w programie 365FarmNet, rolnik zyskuje jeszcze jedną funkcjonalność – w nowym module można od razu zaplanować wykonanie konkretnego oprysku w optymalnym terminie, a po wykonaniu danego zabiegu i zaksięgowaniu go na platformie – wszystko od razu, automatycznie zapisze się w kartotece pola.