Marka Unia ma nowy flagowy opryskiwacz przyczepiany. To Heron o pojemności zbiornika 5000 litrów z belkami o szerokości roboczej od 18 do 30 m pracującymi w przedziale wysokości 0,5-2,3 m.
Dyszel tej maszyny jest amortyzowany i można go obracać, co pozwala agregować opryskiwacz z ciągnikami poprzez zaczep górny lub dolny. Rama wykonana jest ze stali o podwyższonej wytrzymałości SSAB i jest pochylona pod kątem 6o, co pozwoliło lepiej rozłożyć środek ciężkości i uzyskać wyższy prześwit wynoszący ok. 80 cm. Oś jezdna jest standardowo amortyzowana pneumatycznie, a opcjonalnie dostępna jest jej wersja skrętna. Można również zamówić własny układ hydrauliczny opryskiwacza, który obsługuje hydraulikę belki polowej, oś skrętną i system Distance Control. Rozwiązanie to pozwala pracować ciągnikiem na obrotach ekonomicznych WOM.
Największy polski producent maszyn rolniczych - marka Unia - powiększyła ofertę rozsiewaczy do nawozów i wapna o model RCW 120. Jest to odpowiedź na rosnące oczekiwania dużych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych oraz firm usługowych,...
Zawory sterujące opryskiwacza zostały pogrupowane w logiczny sposób w jednym miejscu i ukryte pod osłoną, która chroni je przed zabrudzeniem. System cyrkulacji cieczy zapewnia osiągnięcie jej pożądanego ciśnienia we wszystkich rozpylaczach od momentu załączenia oprysku. Belki polowe zapożyczono ze sprawdzonego modelu opryskiwacza Europa XL. Zbiornik na czystą wodę ma pojemność 500 l, a rozwadniacz 60 l. W Heronie montowana jest pompa membranowo-tłokowa marki Udor o wydajności 400 l/min. Sterowanie maszyną odbywa się poprzez terminal ISOBUS. Nowy model ma bogate możliwości doposażenia, m.in. w systemy: Unia DynaJET, Tank Control, EDS. Heron pojawi się w sprzedaży wiosną 2020 r. – również w wersji ze zbiornikiem o pojemności 4000 l.
- W opryskiwaczu Unia Heron dostępny jest system EDS, czyli indywidualna kontrola pojedynczych rozpylaczy. Jest to najbardziej zaawansowana opcja pozwalająca na automatyczne wyłączanie każdego rozpylacza w momencie, gdy znajduje się nad obszarem już opryskanym. Z drugiej strony, załączany jest również automatycznie nad obszarem jeszcze nieopryskanym. Wszystko odbywa się na podstawie sygnału GPS. Sterowanie jest elektryczne, a za wykonanie zamykania/otwierania przepływu cieczy roboczej do rozpylaczy odpowiada układ pneumatyczny. Opryskiwacz ma dwa zbiorniki sprężonego powietrza – jeden obsługuje system EDS i zawieszenie pneumatyczne osi, a drugi hamulce maszyny. Dzięki systemowi EDS możliwe jest podniesienie dokładności oprysku do 50 centymetrów, co do niezbędnego minimum redukuje ilość nakładek i omijaków. System EDS w zależności od kształtu pola, pozwala na oszczędności środków ochrony roślin sięgających nawet do 85% - wyjaśnia Krzysztof Meusz, menadżer produktu marki Unia.
- Heron można również doposażyć w opcjonalny system UNIA DynaJET, czyli technologię oprysku pulsacyjnego, którego głównym zadaniem systemu jest wyrównanie pokrycia oprysku w łanie niezależnie od zmieniającej się prędkości jazdy, przy zachowaniu zadanej dawki, ciśnienia i wielkości kropli. System także pozwala na manualną zmianę wielkości wypryskiwanej kropli, w zmiennych warunkach pogodowych. Dodatkową cechą jest funkcja kompensacji dawki, która pomaga osiągnąć jednakowy opryski na całej szerokości belki polowej podczas uwroci i pracy na łukowatych przejazdach. Zapewnia to spójną aplikacje oprysku na całej powierzchni pola. System pozwala także na zmienne dawkowanie nawozów i regulatorów wzrostu - dodaje Krzysztof Meusz.