Nowy opryskiwacz Unia Egret
Zbiornik na ciecz roboczą o pojemności 3000 l, belka o szerokości do 21 m, zwarta nowoczesna konstrukcja i elementy wyposażenia z wyższej półki tworzą ciekawą maszynę do opryskiwania dla małych i średnich gospodarstw. Z taką propozycją wyszła firma Unia.
- Opryskiwacze serii Egret dedykowane są dla mniejszych i średnich gospodarstw, które poszukują wydajnego opryskiwacza wysokiej jakości w rozsądnej cenie - mówi Janusz Podróżny, menadżer produktu w firmie Unia. Najnowsze maszyny firmy Unia z czasem zastąpią podobnie i dobrze już znane opryskiwacze Unia Plus. Obecnie produkowane są jedne i drugie.
Brona mulczowa Unia Buzzard
W transporcie 3,2 m
Egret produkowany w fabryce w Brzegu może posiadać zbiornik główny z poliestru o pojemności 2000, 2500 lub 3000 litrów i amortyzowaną mechanicznie belkę polową o szerokościach: 15, 18, 20 lub 21 metrów. Ostatnie dwie zbudowane są z trzech segmentów (3 po stronie lewej i 3 po stronie prawej), co po złożeniu jej skrajnych elementów pozwala zredukować szerokość roboczą do 15 m (z 21 m) i 16 m (z 20 m).
Belki 15- i 18-metrowe to konstrukcje dwusegmentowe. Maksymalna wysokość, na jaką można podnieść belkę, wynosi 2,3 m (licząc od poziomu gruntu). Sterowanie elektrohydrauliczne pozwala również na przechylenie belki na jedną stronę oraz na niezależną obsługę części lewej i prawej, co pozwala omijać np. słupy.
Belka polowa opryskiwacza Egret złożona jest w pozycji transportowej poziomo do boku w taki sposób, że jej elementy nie wystają poza obrys maszyny. W połączeniu z kompaktową bryłą opryskiwacza pozwoliło to uzyskać wysokość wynoszącą w czasie transportu 3,2 m i szerokość 2,2 lub 2,3 m (zależnie od wybranej szerokości belki polowej). Układ cieczowy tej maszyny wykonany jest ze stali kwasoodpornej, a rozpylacze rozmieszczone są co 50 cm i zamontowane na głowicach 3-pozycyjnych.
Siewnik do poplonów Unia FP
Do 9 sekcji i Section-Control
Belka robocza jest standardowo podzielona na 5 sekcji, lecz opcjonalnie można zwiększyć ich liczbę do 7 lub 9. Każda ma swój filtr sekcyjny, co znacznie zwiększa ochronę rozpylaczy przed zanieczyszczeniem. Zawory sekcyjne zamontowane są z tyłu maszyny nad środkową częścią belki. Rozwiązanie to dzięki bliskości rozpylaczy pozwala na szybsze zamykanie i otwieranie sekcji niż w przypadku umieszczenia zaworów sekcyjnych z przodu opryskiwacza (starsze konstrukcje maszyn, np. Unia Plus).
Dzięki temu w Egret ciecz jest filtrowana aż trzykrotnie, a maszyna dostosowana jest do pracy w ramach rolnictwa precyzyjnego np. z systemem Section-Control. Automatyczne otwieranie i zamykanie sekcji wymaga jednak doposażenia opryskiwacza w nawigację.
- Podstawowym sterownikiem opryskiwacza jest dobrze znany z innych modeli opryskiwaczy Unia komputer Spray. Umożliwia on obsługę podstawowych funkcji maszyny oraz odpowiada za utrzymanie zadanej dawki cieczy roboczej niezależnie od prędkości jazdy. Egret może być również wyposażony w Navi-GPS z funkcją Section Control pozwalającą na automatyczne włączanie i wyłącznie poszczególnych sekcji oraz Track Leader II umożliwiającą równoległe prowadzenie maszyny dla komputera Spray. Opcjonalnie opryskiwacz można wyposażyć w bardziej nowoczesny komputer Radion oraz system nawigacji Matrix, które zapewniają jeszcze wyższy komfort obsługi - wyjaśnia Janusz Podróżny.
Firma Unia proponuje dłuta Durum
Rozwadniacz 40 lub 60 l
Wszystkie zawory sterujące opryskiwacza Egret zostały umieszczone po jego lewej stronie, a ich działanie jest opisane za pomocą piktogramów, dzięki czemu wystarczy spojrzeć i od razu wiadomo, która funkcja jest aktualnie załączona. Egret w standardzie wyposażony jest w pompę ZETA 260 o wydajności 260 l/min (maksymalne ciśnienie robocze 8 barów), zbiornik na czystą wodę do płukania o pojemności 10% zbiornika głównego, zbiornik na wodę do mycia rąk, płuczki wirowe zbiornika głównego, suchy wskaźnik poziomu cieczy, falochrony wewnątrz zbiornika i boczny rozwadniacz eżektorowy o pojemności 40 litrów.
Opryskiwacz w standardzie posiada opony w rozmiarze 9,5x44 cala. Natomiast opcjonalnie dostępne jest ogumienie 11,2 R42 i 13,6 R38 oraz mechaniczna amortyzacja osi. Rozstaw kół regulowany jest w zakresie od 1,5 do 2,0 m.
Na liście wyposażenia opcjonalnego znajduje się również nowy rozwadniacz eżektorowy o pojemności 60 l, w którym cztery dysze wirowe zamontowane na bokach ścian rozwadniacza i jedna na jego spodzie, zapewniają dokładne opłukanie wnętrza zbiornika. Pokrywa rozwadniacza ze wziernikiem inspekcyjnym otwiera się o 180 stopni, co zamienia ją w półkę, na której można odłożyć np. menzurkę. Do zaciągania z pojemników nawozów płynnych lub środków ochrony roślin służy specjalna lanca ssawna.
Wystartowała współpraca marki Unia z IUNG-PIB w Puławach
Wygodniejszym i przede wszystkim bezpieczniejszym sposobem dozowania środków ochrony roślin jest dodatkowy system EasyFlow. Dzięki niemu, przy zamkniętej pokrywie rozwadniacza można w łatwy sposób odmierzać i dawkować do zbiornika opryskiwacza środki ochrony roślin bezpośrednio z opakowania handlowego. Co bardzo ważne, odbywa się to bez kontaktu jego zawartości z operatorem czy środowiskiem zewnętrznym. Ponadto jest przyspieszone i ułatwione pełne płukanie pustych pojemników po środkach ochrony roślin oraz nie trzeba używać menzurek pomiarowych. Oczywiście płukanie elementów wchodzących w skład systemu EasyFlow jest szybkie i bezpieczne.
Własna hydraulika
- Ciekawą opcją jest autonomiczna hydraulika opryskiwacza, dzięki której może on być agregowany z ciągnikami starszego typu, z mało wydajnym układem hydraulicznym i niewielką liczbą gniazd hydraulicznych. Własny układ hydrauliczny służy do sterowania belką opryskową i dyszlem skrętnym opryskiwacza. Układ składa się z multiplikatora napędzanego od pompy opryskiwacza, zbiornika na olej o pojemności 25 l i filtrów hydraulicznych - wymienia Janusz Podróżny.
Do napełniania zbiornika głównego można użyć przyłącza hydrantowego (52 mm) z filtrem. W celu redukcji powstawania piany ze środków ochrony roślin podczas wypryskiwania resztek cieczy roboczej wydajność mieszadła hydraulicznego można zmniejszać o dowolny poziom (bezstopniowo). Po zakończeniu opryskiwania wnętrze zbiornika jest płukane za pomocą dwóch dysz rotacyjnych.
Standardowy dyszel sztywny z uchem 40 mm pozwala połączyć opryskiwacz z ciągnikiem poprzez jego zaczep górny. Natomiast opcją jest dyszel sztywny na dolny zaczep o średnicy 50 mm lub dyszel półautomatyczny śledzący, który pozwala na prowadzenie opryskiwacza po śladach kół ciągnika. Dostępny jest także zaczep kulowy K80. Układ hamulcowy jest dwuobwodowy.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ