Hardi Alpha Evo 4100 - duński szczudłowiec
Oprysk łanu kukurydzy w późnych fazach rozwojowych przeciwko omacnicy prosowiance jest obecnie na topie. Podczas cyklu kilku spotkań w 2014 r. mogliśmy zobaczyć jak przy pracy w wysokich roślinach sprawuje się maksymalnie podwyższana maszyna duńskiej marki Hardi.
Podstawowym parametrem decydującym o przydatności opryskiwacza w takich warunkach jest jego prześwit w najniższym punkcie. To, ile powinien on wynosić jest kwestią dyskusyjną. Na pewno jednak maszyny zawieszane i półzawieszane nie wchodzą w rachubę, ponieważ czynnikiem limitującym jest w tym przypadku prześwit współpracującego z nimi ciągnika. Pozostają zatem opryskiwacze samojezdne.
Prześwit do 1,65 m
Hardi na polskim rynku oferuje taką maszynę z oznaczeniem Alpha Evo. Opryskiwacz ten w podstawowej wersji i przy standardowym rozmiarze wszystkich kół 380/90R46 ma prześwit wynoszący 1,2 m. Zdaniem wielu praktyków taka wielkości w zupełności wystarcza, aby nie uszkodzić podczas przejazdu roboczego wysokich roślin rzepaku i kukurydzy.
Jeśli ktoś jednak życzy sobie większy prześwit, to może wybrać maszynę mającą ten parametr na poziomie 1,65 m. Pamiętajmy, żeby taką decyzję podjąć na etapie składania zamówienia, ponieważ producent nie oferuje rozbudowy gotowego opryskiwacza, np. poprzez podkładki dystansowe.
Maszyna standardowa różni się od podwyższanej konstrukcją wsporników kół. Ponadto niezależnie od wybranego prześwitu każda Alpha Evo wyposażona jest w rozsuwane osie. Rozstaw kół może być zmieniany mechanicznie lub na życzenie hydraulicznie w czasie jazdy w systemie VariTrack. Zakres regulacji wynosi 1,82-3,54 m.
Rodzina Alpha Evo składa się obecnie z dwóch podstawowych modeli – mniejszego ze zbiornikiem cieczy roboczej o pojemności 3500 l oraz większego mogącego pomieścić 600 l środka chemicznego więcej. Opryskiwacz biorący udział w serii pokazów dysponował większą kubaturą zbiornika głównego. Niezależnie od modelu pojemność zasobnika czystej wody do płukania wynosi 410, a do mycia rąk 15 l.
Napęd jezdny na bogato
W opryskiwaczach Alpha Evo silnik umieszczony jest wzdłużnie na samym przodzie maszyny. Po maską Hardiego siedzi sześciocylindrowy motor Deutza o mocy znamionowej 190 lub 217 KM. Wielkość silnika to kwestia wyboru klienta. Jednostka napędowa Deutza spełnia europejskie wymagania normy czystości spalin Euro IIIB dzięki zewnętrznemu układowi recyrkulacji spalin eEGR, katalizatorowi utleniającemu DOC i filtrowi cząstek stałych DPF.